Ciąża i Poród

Czy można zaplanować płeć dziecka?

mama karmi niemowle

Decydując się na dziecko, większość kobiet pragnie przede wszystkim, by było ono zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Niemniej jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy przyszła mama chciałaby mieć chłopczyka, czy dziewczynkę. Oczywiście nie dla każdej kobiety płeć dziecka ma znaczenie, jednak zdarza się i tak, że panie szukają sposobów, by wpłynąć na to, czy poczęta zostanie córka, czy syn. Warto zadać sobie przy tym pytanie, czy jest to w ogóle możliwe?

Co decyduje o płci dziecka?

To, jakiej płci będzie poczęte przez kobietę i mężczyznę dziecko, zależy od informacji genetycznej, zawartej w chromosomach płci. Biorąc pod uwagę, że komórka jajowa zawsze zawiera jedynie chromosom X, to o płci zadecyduje to, jaki plemnik się z nią połączy – czy będzie to plemnik zawierający chromosom X, czy Y. W momencie, gdy dochodzi do zapłodnienia, powstaje zygota. Jeśli znajdują się w niej chromosomy X i Y, to za kilka miesięcy na świecie zostanie powitany chłopczyk, natomiast w przypadku podwójnego chromosomy X – dziewczynka.

Kolejnym ważnym pytaniem jest to, w jakim czasie można sprawdzić, czy nienarodzony maluch to chłopiec, czy dziewczynka. Otóż dokładnie kiedy można poznać płeć dziecka podpowiada cafe-mama.pl, my zdradzimy, że jest to możliwe jeszcze w pierwszej połowie okresu ciąży. Warto jednak pamiętać o tym, że w dalszym ciągu zdarzają się pomyłki, dlatego warto założyć pewien margines błędu.

Czy można zaplanować płeć dziecka?

Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Istnieje kilka sposobów, które teoretycznie mogą to umożliwić, jednak naukowcy nie dają 100% pewności, że którykolwiek z nich jest rzeczywiście skuteczny. Przejdźmy jednak do konkretów.

Pierwszym, często wskazywanym sposobem na to, by mieć wpływ na płeć swojego dziecka, jest metoda owulacyjna, inaczej nazywana metodą dr Shettlesa. Lekarz ten stworzył teorię, że plemniki dzielą się na „męskie” i „żeńskie” (o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie) i oba te rodzaje różnią się od siebie wielkością, szybkością poruszania się i żywotnością w drogach rodnych kobiety. O płci dziecka decyduje więc to, w którym momencie dojdzie do współżycia, a co za tym idzie, które plemniki będą miały większe szanse na dotarcie do komórki jajowej we właściwym czasie. Z badań dr Shettlesa płynie wniosek, że żeby spłodzić dziewczynkę, należy współżyć przed jajeczkowaniem, natomiast chcąc spłodzić chłopca, należy poczekać do momentu szczytu owulacji.

Czy dieta kobiety ma wpływ na płeć dziecka?

Poza opisaną powyżej metodą niektórzy przywołują również inne, zdecydowanie mniej wiarygodne pod względem naukowym, sposoby wpływania na płeć swojego przyszłego dziecka. Jedyną z nich jest dieta przyszłej mamy. Chcąc począć dziewczynkę, należy jeść przede wszystkim produkty zawierające wapń i magnez, czyli np. mleko i jego przetwory (z wyjątkiem słonych serów), soja, kasze gruboziarniste, figi, orzechy, ryby, fasola, migdały, warzywa liściaste czy brokuły. Jeśli natomiast zależy nam na synu, to warto stosować dietę bogatą w sód i potas, który znajdziemy przede wszystkim w owocach cytrusowych, pomidorach, bananach, pestkach słonecznika, mięcie, pietruszce czy wędlinach.

2 komentarze

  1. roxy foxy 22 grudnia, 2021 at 10:55 Odpowiedz

    Weszłam tu z ciekawości, bo mam wolną chwilę, ale zwątpiłam, że ludzie wierzą w takie głupoty, że można zaplanować płeć dziecka. Jak dla mnie geny to loteria i absolutnie nic co od nas zależy, nie ma na nie wpływu…

  2. SłuchajmyLekarzy 24 stycznia, 2022 at 10:48 Odpowiedz

    Słyszałam wielokrotnie taką teorię, że można wpływać na płeć dziecka, współżyjąc w odpowiednim momencie cyklu, jednak naukowcy podobno już to podważyli, także również przychylam się do zdania, że to totalna loteria.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *