Ciąża i PoródNoworodek

Szkoła rodzenia – czy warto chodzić na takie zajęcia? Czego dowiemy się w szkole rodzenia?

kobieta w ciąży

Ciąża to okres przygotowywania się przyszłych rodziców do ich nowej roli. W tym czasie kobieta powinna szczególnie dbać siebie, wykonywać niezbędne badania, a także zdobywać wartościowe informacje na temat tego, jak wygląda sam poród, jak dbać o swoje nowo narodzone dziecko oraz co będzie działo się z jej ciałem po porodzie, a więc w czasie połogu. Te wszystkie tematy są omawiane w szkołach rodzenia.

Szkoła rodzenia – czy warto?

Ciąża oraz poród to dla organizmu kobiety bardzo duże wyzwanie i obciążenie. Szczególnie trudno jest się przygotować do tego, co może się wydarzyć podczas przyjścia na świat dziecka kobietom, które są w ciąży po raz pierwszy. Każdy poród, nawet taki, który przebiega bez żadnych komplikacji jest ogromnym wydarzeniem. Niestety czasem pojawiają się trudności, które mogą wywołać u świeżo upieczonej mamy traumę trudną do wyleczenia.

Szkoła rodzenia jest miejscem, które ma pomóc przyszłym rodzicom do przygotowania się do tej trudnej roli. Szczególnie ważne jest uczestnictwo w takich zajęciach dla kobiet, gdyż dzięki wsparciu profesjonalistów poród może być dla nich łatwiejszy. Bez wątpienia warto zapisać się do szkoły rodzenia, a udział w tego typu zajęciach biorą zwykle osoby po 20 tygodniu ciąży.

Czego dowiemy się podczas zajęć w szkole rodzenia?

Zapisując się do szkoły rodzenia możemy zapoznać się z programem zajęć, w których będziemy uczestniczyć. Zazwyczaj w planie są wykłady na temat ciąży, przebiegu porodu oraz okresu bezpośrednio po porodzie, a więc połogu. Ważną część stanowią także ćwiczenia praktyczne, które mają na celu przygotować przyszłych rodziców do opieki nad noworodkiem, czyli kąpania go, przewijania oraz karmienia piersią. Bardzo często w ramach zajęć w szkole rodzenia można także zwiedzić oddział położniczy szpitala oraz obejrzeć salę do porodu rodzinnego.

Oczywiście program w poszczególnych szkołach rodzenia może różnić się między sobą. Różna jest też ilość zajęć oraz czas trwania całego kursu. Najczęściej zamyka się on w czterech spotkaniach mających miejsce raz w tygodniu, ale nie jest to reguła.

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Wybór odpowiedniej szkoły rodzenia może okazać się trudny. W większych miastach tego typu zajęcia organizowane są zwykle w wielu miejscach, można znaleźć zarówno darmowe szkoły, jak i płatne. Osoby mieszkające w małych miasteczkach i na wsiach mają zdecydowanie mniejszy wybór, jednak miejscem, w którym warto zasięgnąć informacji na temat zajęć dla przyszłych rodziców jest szpital.

Szukając odpowiedniej szkoły rodzenia warto porównać program, jaki oferują poszczególne miejsca oraz popytać wśród rodziny i znajomych. Osoby, które już mają dzieci i brały udział w takich zajęciach mogą udzielić bardzo cennych rad. W przypadku, gdy miejsce porodu zostało już przez nas wybrane, warto dowiedzieć się, czy dany szpital lub klinika prowadzi szkoły rodzenia, gdyż może to być świetna okazja do poznania pracujących tam położnych. Czasem jest to także okazja do tego, by wybrać położną środowiskową, która będzie nas odwiedzać przed i po porodzie.

1 komentarz

  1. Sylwia 24 listopada, 2022 at 11:47 Odpowiedz

    Moim zdaniem warto się zapisać do szkoły rodzenia, szczególnie jesli oczekujemy pierwszego dzidziusia. Pomoże się to przyzwyczaić, nauczyć ważnych rzeczy, które tak wyszłyby dopiero „w praniu”

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *