Ciąża i Poród

Szkoła rodzenia — koszt, zajęcia, kto prowadzi?

ciaza przygotowanie do porodu

Oczekujesz przyjścia na świat swojego pierwszego dziecka? Chcesz właściwie przygotować się do tej wielkiej chwili? W takim razie warto rozważyć zajęcia w szkole rodzenia. Ile kosztuje szkoła rodzenia i kto prowadzi w niej zajęcia? Z naszego artykułu dowiesz się, jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia.

Ile kosztuje szkoła rodzenia?

Wiele przyszłych mam chciałoby dobrze przygotować się do porodu, zwłaszcza wtedy, gdy na świat ma przyjść ich pierwsze dziecko. Zajęcia w szkole rodzenia stanowią szansę na poznanie procesów odbywający się w ciele kobiety, a także technik ułatwiających przebieg porodu. Poszukując odpowiednią szkołę rodzenia, przyszli rodzice często sugerują się ceną. Jakie są koszty szkoły rodzenia? Jest to uzależnione od formy prowadzenia zajęć, które mogą odbywać się w małych grupach lub indywidualnie.

W zajęciach grupowych w szkole rodzenia najczęściej bierze udział 5-10 par. Istnieje również możliwość, aby kobieta uczestniczyła w zajęciach sama, jednak wsparcie partnera na pewno będzie niezwykle istotne dla przyszłej mamy. Koszt podstawowego programu zajęć grupowych w szkole rodzenia waha się w granicach 100-700 zł od pary. Istnieje również możliwość skorzystania z zajęć, które obejmują m.in. spotkania z lekarzami, konsultacje z psychologiem i zestaw ćwiczeń dla obojga rodziców. Koszt udziału w takiej szkole rodzenia może nawet sięgać 1400-1800 zł.

Innym rodzajem prowadzenia warsztatów w szkole rodzenia są zajęcia indywidualne, które stanowią bardziej komfortową opcję dla par pragnących wspólnie przygotować się do przyjęcia na świat potomka. Koszt zajęć indywidualnych to około 70 zł za godzinę.

Istnieje również możliwość udziału w bezpłatnej szkole rodzenia finansowanej z NFZ albo budżetu samorządów gminnych. Tego typu zajęcia często odbywają się przy szpitalach lub przychodniach.

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Pierwsze zajęcia w szkole rodzenia często mają charakter teoretyczny, jednak w programie znajdują się również ćwiczenia. Czego można dowiedzieć się podczas szkoły rodzenia? Przede wszystkim specjaliści z danej dziedziny przekazują wiedzę na temat przebiegu ciąży, przygotowania do porodu i jego rodzajów. Niezwykle istotnym blokiem zajęć w szkole rodzenia jest omówienie roli ojca w okresie ciąży, porodu i po narodzinach maluszka. W trakcie szkoły rodzenia przyszła mama może również dowiedzieć się, jak łagodzić ból porodowy. Przekazywana jest wiedza na temat opieki nad noworodkiem i rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Porusza się także takie kwestie jak karmienie piersią, połóg oraz dochodzenie do formy po porodzie.

Kto prowadzi zajęcia w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia najczęściej jest prowadzona przez doświadczoną położną. Coraz bardziej popularne stają się również konsultacje z neonatologiem lub pediatrą. Wiele szkół rodzenia zapewnia spotkania z psychologiem, doradcą laktacyjnym czy też specjalistą od opieki okołoporodowej.

Istnieją również szkoły rodzenia online stanowiące alternatywę dla kobiet z zagrożoną ciążą lub osób, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w zajęciach, odbywających się stacjonarnie.

3 komentarze

  1. EmilkaS 2 stycznia, 2023 at 08:01 Odpowiedz

    Jeśli chodzi o zajęcia, to przypomnę, że mogą się różnic. U mnie na przykład duży nacisk położony był na ćwiczenia oddechowe.

  2. Lila 3 stycznia, 2023 at 08:12 Odpowiedz

    A ja jestem bardzo niezadowolona ze swojej szkoły rodzenia. Niczego się nie dowiedziałam, zajęcia były prowadzone jakby od niechcenia, a na każde moje pytanie odpowiedz była..hmmm tak żebym sie odczepiła. Jeśli drugi raz bedę w ciąży to już nie wybiore sie do żadnej szkoły rodzenia

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *