Ciąża i PoródZdrowie

Czego nie wolno robić w ciąży? Co jest szkodliwe dla ciężarnych?

Kobieta w ciąży trzyma serce na patyku

Panuje wiele sprzecznych opinii na temat tego co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży. Niektóre z nich wynikają z przesądów, inne z niedoinformowania i braku właściwej edukacji w tym zakresie. Aby rozróżnić zabobony od faktów, warto podejść do sprawy rozsądnie i szukać wiadomości w zaufanych miejscach. Służymy pomocą i odpowiadamy na kilka pytań związanych z zakazami obowiązującymi przyszłe mamy.

Czy wolno farbować włosy w ciąży?

Tak. Dyskusja wokół tego pytania toczy się już dość długo i póki co nie udowodniono, by farbowanie włosów mogło negatywnie wpływać na rozwój płodu. Jeśli jednak wolisz być ostrożna i nie ryzykować nawet czysto teoretycznych zagrożeń, to wstrzymaj się z koloryzacją w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Możesz sięgnąć też po bezpieczniejsze środki, czyli roślinne farby do włosów, pozbawione całej gamy substancji chemicznych, w tym amoniaku.

Warto również zwrócić uwagę na to, że efekt tego zabiegu może nieco odbiegać od zamierzonego, a to za sprawą hormonów, które w tym czasie mają na kobiety bardzo silny wpływ. Zrezygnuj natomiast z trwałej ondulacji i chemicznego prostowania włosów na cały okres trwania ciąży, gdyż do ich wykonania stosuje się roztwory chemiczne, które przenikają przez skórę do naczyń krwionośnych i mogą być niebezpieczne dla dziecka.

Czy wolno chodzić na basen?

Tak i jest to wręcz wskazane dla kobiet w ciąży. Pływanie oraz aqua aerobik pomagają ciężarnym utrzymać kondycję, zrelaksować się, a także wpływają kojąco na bóle stawów i kręgosłupa. Jedynym przeciwwskazaniem mogą być nawracające infekcje pochwy, jednak na to też jest rada. Jeśli borykasz się z podobnym problemem, to wybieraj baseny z ozonowaną wodą, zamiast chlorowanej.

Czy można poddawać się zabiegom depilacyjnym?

To zależy. Jeśli myślisz o zabiegu depilacji laserowej lub woskowaniu, to lepiej z nich zrezygnuj. Najbezpieczniejszym sposobem jest używanie tradycyjnej maszynki do golenia lub kremów do depilacji, które są bezpieczne dla płodu. Pamiętaj jednak o wykonaniu testu alergicznego, gdyż jeśli wcześniej nie występowała u ciebie reakcja alergiczna, to w ciąży może się to zmienić.

Co jest absolutnie zakazane w czasie ciąży?

Bez wątpienia należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek, takich jak papierosy, alkohol, narkotyki. Jeśli chodzi o dietę, to należy wykluczyć dania smażone w głębokim tłuszczu oraz wszelkie przetworzone chemicznie produkty. Jeśli w składzie widnieje „utwardzony tłuszcz roślinny” lub „tłuszcz cukierniczy”, to lepiej z jedzenia takiego przetworu zrezygnować. Unikamy także surowych jaj, mięsa i ryb.

Radzimy zrezygnować z wykonywania wszelkich prac remontowych w czasie trwania ciąży. Oprócz dużego ryzyka upadku, czy też innych mechanicznych uszkodzeń ciała, istnieje także zagrożenie przedostania się do naszego organizmu niebezpiecznych substancji chemicznych, które negatywnie wpływają zarówno na nasze zdrowie jak i właściwy rozwój naszego dziecka.

Jeśli masz wątpliwości, co do stosowania jakiegoś środka, spożywania konkretnych artykułów spożywczych czy wykonywania niektórych czynności, nie bój się zapytać o to swojego lekarza.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *