Kobieta w ciąży siedzi na łące

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. Cały jej organizm musi przystosować się do rozwijającego się w nim nowego życia. Następują w nim ogromne zmiany, które wpływają zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Co więc zrobić, by ciąża nie stała się udręką, a przyszła mama czuła się zadbana?

Przede wszystkim dbaj o zdrowie!

Wizyta u ginekologa oraz przestrzeganie kalendarza badań to absolutny obowiązek każdej kobiety w ciąży. Istotna jest także dieta bogata w składniki odżywcze, należy spożywać takie produkty jak m.in. warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, orzechy, migdały, ryby, mleko, jogurty, chude mięso. Trzeba pamiętać także o nawadnianiu organizmu, szczególnie ważne jest picie wody, najlepiej źródlanej nisko mineralizowanej.

Co z urodą i dobrym samopoczuciem w ciąży?

Oprócz podstawowych zasad dbania o swój stan zdrowia, należy skupić się również na innych aspektach naszej fizyczności. Kluczowe jest nawilżanie skóry już od samego początku ciąży, najlepiej sprawdzają się specjalne balsamy dla kobiet w odmiennym stanie. Nie tylko skóra brzucha, ud i pośladków jest narażona na duże zmiany, może się okazać, że także na twarzy pojawiają się niedoskonałości. Warto wtedy poradzić się dermatologa i skorzystać z delikatnych zabiegów kosmetycznych, obowiązkowo informując przy tym o swoim stanie. Domowe rytuały pielęgnacyjne oraz wizyty w salonie kosmetycznym na pewno wpłyną pozytywnie na samopoczucie, pomogą się zrelaksować i podtrzymają poczucie atrakcyjności, które tak często zostaje w tym czasie osłabione.

temat uzupełnia:  Jak dbać o włosy po ciąży? Jak wzmocnić i pielęgnować włosy po porodzie

Ruch to zdrowie, także w ciąży

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań ze strony lekarza, to koniecznie bądź aktywna fizycznie! Ruch to zdrowie także w czasie ciąży, zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Jest wiele sposobów na to, by zadbać o swoją kondycję, nie narażając się przy tym na kontuzje. Regularne spacery, pływanie, aqua aerobic, pilates, a nawet jogging!

Pamiętaj jednak o tym, żeby nie przesadzić i jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort, przerwij ćwiczenia i pomyśl o zmianie rodzaju aktywności. Sport wpływa korzystnie nie tylko na przyszłą mamę, ale również wspomaga rozwój ruchowy i zmysł równowagi dziecka. Brak ruchu może spowodować problemy z właściwym ułożeniem się płodu przed samym porodem,a także wpłynąć niekorzystnie na integrację sensoryczną maleństwa.

Pamiętajcie, że dobre samopoczucie mamy przekłada się bezpośrednio na zdrowie i rozwój jej nienarodzonego dziecka. Oprócz poruszonych wyżej kwestii, warto wspomnieć jeszcze o odpoczynku, spożywaniu kwasu foliowego, unikaniu stresu oraz sytuacji i osób wywołujących negatywne emocje. To wszystko sprawia, że ciąża może być czasem wyjątkowym i bardzo szczęśliwym, a powrót to dawnej kondycji dużo szybszy.

temat uzupełnia:  Jak dbać o włosy po ciąży? Jak wzmocnić i pielęgnować włosy po porodzie

Zajście w ciąże nie musi wcale oznaczać całkowitej zmiany dotychczasowego trybu życia, w końcu ciąża to nie choroba. Wiele ciężarnych kobiet jest bardzo długo aktywnych zawodowo, dzięki czemu nie mają poczucia osamotnienia i odizolowania od świata.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *