PrzedszkolakUczeńWychowanie i Rozwój

Jak nauczyć dziecko czytać? Nauka czytania dla dzieci

Chłopiec czytający książkę

Edukacja dzieci jest niełatwym zadaniem, do tego dla wielu osób i dla samych zainteresowanych także dużym wyzwaniem. Bardzo wiele będzie tutaj zależało od samych rodziców i tego, czy naukę czytania zaczną już w domu. To może być naprawdę ciekawa przygoda dla dziecka, trzeba tylko wiedzieć, jak do tego podejść.

Od czego zacząć naukę czytania?

Tak jak w przypadku nauki mowy, tak też w przypadku nauki czytania należy zacząć od prostych rzeczy, a konkretnie od nauki poznawania liter. Choć obecnie naukę czytania i pisania rozpoczyna się w szkole podstawowej, dobrze jest zacząć pierwsze lekcje, gdy dziecko jest młodsze i ma około 3 lat. Wtedy jednak najlepiej jest, gdy nauka przybiera formę zabawy, aby przyciągnąć uwagę dziecka i zachęcić je do samodzielnych prób poznawania świata liter i słów. Zasada jest jedna – zaczynać od prostych form i z czasem przechodzić do bardziej złożonych, litery, głoski, słowa, a potem proste zdania.

Jakie są metody nauki czytania?

Metodyka nauki czytania bywa różna. Można tutaj wymienić kilka najbardziej popularnych sposobów nauki jak:

  • Metodę literową – gdzie nauka rozpoczyna się od poznawania poszczególnych liter, potem głosek, a w końcu całych słów i prostych zdań, jest dosyć czasochłonna i może stwarzać problemy szczególnie przy większej grupie dzieci, dlatego coraz częściej się od tej metody odchodzi
  • Metodę sylabową – która uznawana jest za jedną z najlepszych; naukę zaczyna się od wprowadzania samogłosek, następnie spółgłosek, a potem połączeń spółgłosek z samogłoskami; najważniejsza jest tutaj duża ilość powtórzeń, by utrwalić wiedzę dziecka; można też dla urozmaicenia nauki wprowadzić kilka zabaw, jak sylabowe memory czy dopasowywanie sylab; następnie gdy dziecko już to opanuje, przechodzi się do odczytywania prostych wyrazów z połączonych sylab (mama, lala, baba, woda, kino); kolejny etap to zdania złożone (np. Mama ma kota); dla ułatwienia można poszukać książek i poradników nauki tą metodą
  • Metodę globalną – jest metodą dedykowaną dla najmłodszych dzieci i polega wykorzystaniu różnych rekwizytów, jak kartoniki z krótkimi wyrazami, pokazujemy je dziecku i powtarzamy wyraz kilka razy, potem robi się przerwę i znów do tego wraca, jest to coś w rodzaju zabawy w czytanie;

Jak uczyć dziecko czytać?

Sposobów na naukę jest wiele, w sklepach i w sieci można znaleźć wiele podpowiedzi związanych z tym, jak samodzielnie przygotować pomoce naukowe, które łatwo wykorzystać do nauki i zabawy w domu. Z pewnością warto jest z tego korzystać, bo niewątpliwie praca z dzieckiem w domu jest o wiele lepszym sposobem, niż zostawianie nauki aż do czasu szkoły. Oczywiście bardzo ważne jest tutaj podejście samych rodziców, nie można też zapomnieć o wspólnym czytaniu książek i zachęcaniu dziecka do wspólnego czytania.

O czym pamiętać, ucząc dziecko czytać?

Przede wszystkim nie należy dziecko do niczego zmuszać, ponieważ to może wywołać w nim traumę i postawić blokadę przed dalszą nauką. Dlatego tak bardzo istotne jest połączenie tego z zabawą, aby maluch sam chciał odkrywać nową wiedzę i uczyć się nowych słów i wyrazów, by móc je odczytywać. Przede wszystkim potrzeba do tego czasu i cierpliwości, ponieważ nerwy opiekuna wcale nie pomagają dziecku, szczególnie jak maluchowi coś nie wychodzi. Nigdy nie powinno się na dziecko krzyczeć, bo w ten sposób nie osiągnie się efektu. Nauka powinna być przede wszystkim dobrą zabawą i mile spędzonym wspólnie czasem.

Co robić, gdy dziecko ma problemy z czytaniem?

Jeżeli poświęcamy dziecku dużo czasu i staramy się urozmaicić mu naukę czytania, a mimo to ma nadal kłopoty z łączeniem głosek i zdań, nie zawsze może to oznaczać jakieś kłopoty. Czasem dziecko potrzebuje po prostu więcej czasu na przyswojenie wiedzy i jest to całkiem normalne. Jeżeli jednak ten stan się przedłuża, a dziecko przez swoje niepowodzenie zaczyna mieć coraz niższą samoocenę, wówczas najlepiej zgłosić się do specjalistów, psychologów i logopedów, powody problemów z nauką czytania może być wiele, dlatego lepiej jest to wcześniej zweryfikować.

1 komentarz

  1. Marysia 22 października, 2021 at 12:00 Odpowiedz

    A myślicie, że w jakim wieku dziecko powinno już czytać? Ja się staram wdrażać nasze dziecko w literki i alfabet już od mniej więcej trzeciego roku życia. Na razie idzie różnie oczywiście. Zastanawiam się, co jeszcze mogę zrobić?

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *