PrzedszkolakUczeńWychowanie i Rozwój

Jak nauczyć dziecko czytać? Nauka czytania dla dzieci

Chłopiec czytający książkę

Edukacja dzieci jest niełatwym zadaniem, do tego dla wielu osób i dla samych zainteresowanych także dużym wyzwaniem. Bardzo wiele będzie tutaj zależało od samych rodziców i tego, czy naukę czytania zaczną już w domu. To może być naprawdę ciekawa przygoda dla dziecka, trzeba tylko wiedzieć, jak do tego podejść.

Od czego zacząć naukę czytania?

Tak jak w przypadku nauki mowy, tak też w przypadku nauki czytania należy zacząć od prostych rzeczy, a konkretnie od nauki poznawania liter. Choć obecnie naukę czytania i pisania rozpoczyna się w szkole podstawowej, dobrze jest zacząć pierwsze lekcje, gdy dziecko jest młodsze i ma około 3 lat. Wtedy jednak najlepiej jest, gdy nauka przybiera formę zabawy, aby przyciągnąć uwagę dziecka i zachęcić je do samodzielnych prób poznawania świata liter i słów. Zasada jest jedna – zaczynać od prostych form i z czasem przechodzić do bardziej złożonych, litery, głoski, słowa, a potem proste zdania.

Jakie są metody nauki czytania?

Metodyka nauki czytania bywa różna. Można tutaj wymienić kilka najbardziej popularnych sposobów nauki jak:

  • Metodę literową – gdzie nauka rozpoczyna się od poznawania poszczególnych liter, potem głosek, a w końcu całych słów i prostych zdań, jest dosyć czasochłonna i może stwarzać problemy szczególnie przy większej grupie dzieci, dlatego coraz częściej się od tej metody odchodzi
  • Metodę sylabową – która uznawana jest za jedną z najlepszych; naukę zaczyna się od wprowadzania samogłosek, następnie spółgłosek, a potem połączeń spółgłosek z samogłoskami; najważniejsza jest tutaj duża ilość powtórzeń, by utrwalić wiedzę dziecka; można też dla urozmaicenia nauki wprowadzić kilka zabaw, jak sylabowe memory czy dopasowywanie sylab; następnie gdy dziecko już to opanuje, przechodzi się do odczytywania prostych wyrazów z połączonych sylab (mama, lala, baba, woda, kino); kolejny etap to zdania złożone (np. Mama ma kota); dla ułatwienia można poszukać książek i poradników nauki tą metodą
  • Metodę globalną – jest metodą dedykowaną dla najmłodszych dzieci i polega wykorzystaniu różnych rekwizytów, jak kartoniki z krótkimi wyrazami, pokazujemy je dziecku i powtarzamy wyraz kilka razy, potem robi się przerwę i znów do tego wraca, jest to coś w rodzaju zabawy w czytanie;

Jak uczyć dziecko czytać?

Sposobów na naukę jest wiele, w sklepach i w sieci można znaleźć wiele podpowiedzi związanych z tym, jak samodzielnie przygotować pomoce naukowe, które łatwo wykorzystać do nauki i zabawy w domu. Z pewnością warto jest z tego korzystać, bo niewątpliwie praca z dzieckiem w domu jest o wiele lepszym sposobem, niż zostawianie nauki aż do czasu szkoły. Oczywiście bardzo ważne jest tutaj podejście samych rodziców, nie można też zapomnieć o wspólnym czytaniu książek i zachęcaniu dziecka do wspólnego czytania.

O czym pamiętać, ucząc dziecko czytać?

Przede wszystkim nie należy dziecko do niczego zmuszać, ponieważ to może wywołać w nim traumę i postawić blokadę przed dalszą nauką. Dlatego tak bardzo istotne jest połączenie tego z zabawą, aby maluch sam chciał odkrywać nową wiedzę i uczyć się nowych słów i wyrazów, by móc je odczytywać. Przede wszystkim potrzeba do tego czasu i cierpliwości, ponieważ nerwy opiekuna wcale nie pomagają dziecku, szczególnie jak maluchowi coś nie wychodzi. Nigdy nie powinno się na dziecko krzyczeć, bo w ten sposób nie osiągnie się efektu. Nauka powinna być przede wszystkim dobrą zabawą i mile spędzonym wspólnie czasem.

Co robić, gdy dziecko ma problemy z czytaniem?

Jeżeli poświęcamy dziecku dużo czasu i staramy się urozmaicić mu naukę czytania, a mimo to ma nadal kłopoty z łączeniem głosek i zdań, nie zawsze może to oznaczać jakieś kłopoty. Czasem dziecko potrzebuje po prostu więcej czasu na przyswojenie wiedzy i jest to całkiem normalne. Jeżeli jednak ten stan się przedłuża, a dziecko przez swoje niepowodzenie zaczyna mieć coraz niższą samoocenę, wówczas najlepiej zgłosić się do specjalistów, psychologów i logopedów, powody problemów z nauką czytania może być wiele, dlatego lepiej jest to wcześniej zweryfikować.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *