DzieckoNa czasieNoworodek

Wyprawka dla noworodka – jakie kosmetyki dla niemowlaków są niezbędne?

Śpiące niemowlę

W przypadku noworodków wybór kosmetyków jest niezwykle istotną kwestią. Dzieje się tak, ponieważ skóra dziecka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, a trzeba do tego jeszcze dodać, że każde niemowlę może reagować inaczej, dlatego też rodzice muszą podchodzić do sprawy bardzo indywidualnie. Jakie kosmetyki są potrzebne noworodkom?

Jak wybierać kosmetyki dla noworodka?

Tak naprawdę nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, głównie dlatego, że każde dziecko jest inne i może mieć inne potrzeby oraz wrażliwość. Na rynku kosmetyków dedykowanych dla niemowląt jest wiele i przede wszystkim od rodziców będzie zależało, którą firmę czy rodzaj kosmetyków będą używać. Muszą tylko poznać potrzeby swojego dziecka i obserwować jak reaguje na konkretne kosmetyki.

Mydełka dla niemowląt

W przypadku niemowląt wybór odpowiedniego mydełka jest bardzo istotny, powinno być delikatne, hipoalergiczne, bezzapachowe i dedykowane specjalnie dla małych dzieci. W odróżnieniu od klasycznych mydeł mają one obojętny odczyn pH, co sprawia, że nie podrażniają i nie naruszają skóry. Wybór typu mydełka powinien być podyktowany wrażliwością skóry dziecka, a mamy tutaj do wyboru choćby żele, emulsje, płyny, a także klasyczne mydełka kostki. Dla noworodków z problemami skórnymi najlepszym wyborem mogą być emolienty myjące.

temat uzupełnia:  Baby shower – czym jest, kto je organizuje i jak należy się do tego przygotować?

Chusteczki nawilżające dla niemowląt

Kolejne rzeczy, które bezwzględnie trzeba mieć w domu i które są wręcz niezbędne przy przewijaniu dziecka to chusteczki. Na rynku mamy wiele marek, które je produkują, ale najważniejsze przy wyborze odpowiednich chusteczek będzie zerknięcie na skład i najlepiej unikać tych perfumowanych, ponieważ mogą one podrażniać delikatną skórę dziecka i ją uczulać.

Oliwka dla niemowląt

Jest to bardzo przydatny kosmetyk szczególnie w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia. Używa jej się z dodatkiem wody i pozwala na odpowiednie natłuszczenie skóry maluszka, co jest o tyle istotne, że w początkowo ma on bardzo delikatną i łuszczącą się skórę. Po każdym natłuszczeniu należy odpowiednio przetrzeć skórę, a konkretnie dociskać ręcznik do skóry, a nie go przecierać. Po jakimś czasie gruczoły łojowe zaczynają pracować bardziej intensywnie i korzystanie z oliwki nie jest już potem konieczne.

Puder dla niemowląt

Mówiąc inaczej zasypka, dzięki której w prosty sposób można uniknąć odparzeń pupki niemowlaka, albo skutecznie leczyć już powstałe odparzenia. Najlepiej wybierać rzecz jasna kosmetyk nieperfumowany. W przypadku powstałych podrażnień można jeszcze zastosować zamiast pudru specjalny krem na odparzenia.

temat uzupełnia:  Baby shower – czym jest, kto je organizuje i jak należy się do tego przygotować?

Szampon dla niemowląt

Początkowo nie jest on zbyt potrzebny, ponieważ niemowlęta nie rodzą się ze zbyt bujnym owłosieniem i zazwyczaj wystarczy przemyć płynem do mycia ciała i włosów lub mydłem. Jeżeli jednak już na szampon się decydujemy najlepiej wybierać te specjalnie przeznaczone dla niemowląt (nie dzieci – niemowląt!). Powinien być bezzapachowy oraz nie pienić się zbyt mocno, ponieważ mogłoby to podrażniać i wysuszać skórę.

Krem do twarzy dla noworodka

Nie jest on obowiązkowym kosmetykiem, ale bardzo się przydaje szczególnie, gdy wychodzi się z maluchem z domu w ciepłe i słoneczne dni. Takie kremy posiadają specjalny filtr UV i chronią skórę malucha przed podrażnieniem przez słońce. Na rynku można też znaleźć specjalne kremy do buzi na zimę i ogólnie warto pomyśleć o kosmetykach dostosowanych do każdej pory roku.

1 komentarz

  1. Elizka 4 lutego, 2022 at 13:31 Odpowiedz

    Dzięki za ten artykuł, pozwala mi uporządkować sobie wszystkie sprawunki przed wielkim wybuchem:) Mam nadzieję, że kosmetyki, które wybiorę dla mojego maluszka będą dla niego odpowiednie!

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *