PrzedszkolakUczeńWychowanie i Rozwój

Jak rozwijać zdolności artystyczne u dzieci?

Dziewczynka z gitarą-zabawką

Dziecko powinno samo zadecydować na jakie artystyczne zajęcia chce chodzić. Zadaniem rodziców jest tutaj tylko wskazanie możliwości i pomoc w rozwijaniu pasji. Jak zatem wspierać dziecko w artystycznych zainteresowaniach? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się co robić.

Jak rozwijać zdolności muzyczne u dzieci?

Zwykło się mówić, że „muzyka łagodzi obyczaje” i na pewno coś w tym jest, gdyż pomaga wyrażać emocje, pozbyć się złości i napięć. Z pewnością warto uwrażliwić swoje dziecko na muzykę, dać mu pole do działania. Niech samo zacznie tworzyć dźwięki – na początku to może być tupanie, klaskanie, pstrykanie. Potem przyjdzie czas na nauczenie dziecka gamy muzycznej, a nawet może i czytania nut. Bardzo dobrym sposobem, by pomóc dziecku rozwijać się w kierunku muzycznym jest wspólne śpiewanie, słuchanie piosenek dla dzieci oraz dawanie zabawek interaktywnych. Takie akcesoria pobudzają wiele zmysłów, pozwalają na tworzenie własnej muzyki, co jest niezwykle ważne.

temat uzupełnia:  W co się bawić z dzieckiem w domu? Kreatywne zabawy dla 3 i 4 latka

Jak wspierać talenty plastyczne?

Tutaj mamy szerokie pole manewru. Już od wczesnych lat powinno się zapoznawać dziecko z paletą barw, po to, by mogło lepiej wyrażać siebie rysunkiem. Dziecięca ekspresja artystyczna wiele mówi o uczuciach, o stanach takich jak radość, smutek czy rozczarowanie. Dzięki rozwijaniu zdolności plastycznych dziecko będzie umiało w przyszłości lepiej rozumieć i interpretować sztukę oraz otoczenie wokół siebie. Jest wiele zabaw, które pobudzają wyobraźnię i skłaniają do eksperymentowania. Warto postarać się, by zaangażować wszystkie zmysły w tworzenie, a także stymulować motorykę małą.

Co daje dziecku czytanie?

Czytanie to także forma rozwijania zdolności artystycznych u dziecka. Książki są doskonałym źródłem wiedzy o świecie i życiu. Kiedy już dziecko przekona się, że czytanie książeczek to niezwykła frajda, samo będzie upominało się o przeczytanie ulubionej bajki oraz wierszyka. Na samym czytaniu jednak nie kończy się rozwój – warto pokazywać dziecku rysunki i podpowiadać do jakiej historii przypisany jest dany obrazek. Literatura rozwija umiejętność pięknego wysławiania się, a także w przyszłości ułatwia pisanie wypracowań. Poza tym czytając różnymi głosami można pomóc kształtować dziecku nie tylko wyobraźnię, ale i pokazać mu, że są różni ludzie, o odmiennych głosach i charakterach.

temat uzupełnia:  W co się bawić z dzieckiem w domu? Kreatywne zabawy dla 3 i 4 latka

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia artystyczne?

Najlepiej na artystyczne zajęcia dodatkowe posłać dziecko kiedy będzie już w wieku szkolnym. Wtedy ukształtowane są już zainteresowania, wiadomo w czym pociecha jest najlepsza i co sprawia jej przyjemność. Nie ma sensu także na siłę przymuszać dziecko do zajęć artystycznych. Jeśli na przykład jest ono typowym ścisłowcem i bardziej ciekawią je odkrycia i eksperymenty niż nauka rysunku, śpiewu czy grania na instrumencie, należy to uszanować.

Dziecko samo powinno wiedzieć czy jakaś dziedzina artystyczna na tyle je pociąga, by rozwijać się w tym kierunku. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko coraz częściej śpiewa i chce komponować, zapisz je na zajęcia muzyczne. Podobnie zresztą sprawa wygląda z rysunkiem oraz zdolnościami literackimi.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *