PrzedszkolakWychowanie i Rozwój

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Dziewczynka obejmuje maskotkę

Właśnie wielkimi krokami zbliża się dzień kiedy Twoja pociecha będzie musiała pójść do przedszkola, a Ty nie wiesz jak przygotować dziecko do tej chwili? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz jak sprawić, by pierwszy dzień w przedszkolu nie był związany ze stresem i łzami.

Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Przede wszystkim nie rozmawiaj zbyt często z dzieckiem na ten temat – kiedy ciągle będziesz poruszała tę kwestię, Twoja pociecha szybko zorientuje się, że pójście do przedszkola to jakieś ważne, przełomowe wydarzenie. Aby dziecko mogło poczuć się swobodnie idąc do przedszkola, Ty także musisz być spokojna i dać mu do zrozumienia, że to nie koniec świata.

Najlepiej opowiedz o wspólnych zabawach z rówieśnikami, o przemiłych paniach przedszkolankach. Najważniejsze, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa, kiedy nie będzie czegoś samo umiało lub coś sprawi mu większy kłopot. Daj do zrozumienia, że nie będzie samo i zawsze znajdzie się w przedszkolu ktoś, kto mu pomoże. Wizja świetniej zabawy z dziećmi w tym samym wieku powinna jednak być dla przyszłego przedszkolaka bardzo obiecująca.

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Aby dziecko przekonało się do przedszkola dobrze jest go do tego odpowiednio przygotować. Warto może skorzystać ze specjalnych dni adaptacyjnych? Wystarczy tylko kilka godzin w przedszkolu, by przyszły przedszkolak zrozumiał, że mama go nie zostawia, tylko opuszcza go na parę godzin, a on w tym czasie może świetnie się bawić z innymi dziećmi. Dobrym pomysłem, by pomóc dziecku przystosować się do nowej sytuacji jest jej stopniowe oswajanie. Wybierzcie się na wspólne zakupy i skompletujcie wyprawkę do przedszkola. Kupno nowej odblaskowej szczoteczki do zębów, kolorowego kubka i wygodnych kapci może zacząć się dziecku naprawdę dobrze kojarzyć.

Również codzienne poranne wycieczki do przedszkola mogą być dla dziecka niezwykłą atrakcją. Jeśli pozwolisz mu w drodze pohuśtać się na ulubionej huśtawce, przeskoczyć przez kałużę lub zrobić coś co naprawdę lubi, pójście do przedszkola już zawsze będzie czymś miłym. Tylko naturalnie w tym folgowaniu zachowaj umiar – nie ma ono być wynagradzaniem dziecku tego, że musi pójść do przedszkola tylko uprzyjemnianie mu tej chwili.

Jakie kapcie do przedszkola wybrać?

Wybierając kapcie do przedszkola zwróć uwagę na to czy Twoja pociecha może w nich swobodnie się bawić i biegać. Przede wszystkim kapcie do przedszkola nie mogą krępować stóp, być zbyt ciasne i uwierające. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu o nieco podwyższonym zapiętku i stabilnej linii bocznej podeszwy, która będzie stanowiła podporę stopy i zapewni odpowiednią pozycję ciała.

Pamiętaj, że dziecko w przedszkolu znajduje się w ciągłym ruchu, więc jego stópki mogą się szybko zapocić. Wybieraj dlatego obuwie z przewiewnych materiałów, tak by skóra na stopach mogła swobodnie oddychać. Zwróć także uwagę na to jak Twoje dziecko będzie ubierało buty – zdecyduj się na zapinki, gumki lub rzepy. To dobre rozwiązania zwłaszcza kiedy przyszły przedszkolak nie potrafi sobie jeszcze poradzić z wiązaniem sznurówek.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *