Małe dzieckoPrzedszkolakWychowanie i RozwójZabawa i Czas wolny

W co się bawić z dzieckiem w domu? Kreatywne zabawy dla 3 i 4 latka

Dziewczynka z dłońmi pomalowanymi farbami

Pomysłów na zabawy z dziećmi jest bardzo wiele, zwłaszcza takich, które nie tylko pozwalają wypełnić czas, ale jeszcze rozwijają zdolności plastyczne i poprawiają koordynację ruchową. Warto przeczytać, w co bawić się z 3 i 4 latkiem.

Kreatywne zabawy dla 3 latka w domu

Trzylatek potrafi się już sam pobawić, ale naturalnie można mu też zaaranżować jakieś kreatywne zajęcia. Z dzieckiem w tym wieku, które dodatkowo jest uzdolnione plastycznie można wykonać mnóstwo fascynujących rzeczy. Zacznijmy zatem od prostych zabaw z szablonami. Niech Twoja pociecha wyklei tak jak lubi przygotowane przez Ciebie szablony. Możecie użyć do tego celu kredek, plasteliny i koralików lub kawałków filcu. Wyklejać możecie koła olimpijskie, zwierzątka, autka czyli wszystko, na co w danej chwili macie ochotę.

Jeśli Twój 3-latek ma chęć na nieco aktywności ruchowej w domu, możesz za pomocą taśmy klejącej wykonać dla niego tor przeszkód z butelek z wodą. Nalej do nich wody i sklej ze sobą dwie butelki, im tor będzie dłuższy, tym lepiej. Niech twój 3 latek zacznie pokonywać tor przeszkód chodząc po wypełnionych wodą butelkach. Aby było trudniej możesz mu jeszcze dać do rąk piłeczki tenisowe – dzięki nim dziecko dodatkowo poćwiczy równowagę i koordynację ruchową.

Jak bawić się z 4 latkiem?

Tutaj znowu warto sięgnąć do zabaw kreatywnych, szczególnie tych plastycznych. Dociekliwy 4 latek na pewno doceni fakt, że pozwolisz mu stworzyć własną masę balonową. Do tego celu będzie potrzebny dowolny szkolny klej i odrobina żelu do prania. Można też tę mieszankę wzbogacić pianką do golenia – masa będzie wtedy bardziej puszysta, a co za tym idzie balony będą większe. Podczas takiej zabawy nie ma także ryzyka, że wystąpią jakiekolwiek podrażnienia.

A może Twoja 4 letnia pociecha ma ochotę spróbować swoich sił w poławianiu fasoli? Wsyp do szklanki ziarnka fasoli i niech dziecko spróbuje je zatrzymać na słomce (w tym celu musi mocno wciągnąć powietrze). Możecie wspólnie pobawić się w ten sposób, nawet zapisując sobie wzajemnie punkty.

Wspólne zabawy dla 3 i 4 latka

Jest sporo zabaw, które zarówno nadają się dla 3 i 4 latka. Na pewno po obfitych opadach deszczu nie raz pokazywałaś swojemu dziecku tęczę na niebie. Teraz możecie sami wyczarować ją na …talerzu. Wlej do talerza mleko, przygotuj kolorowe barwniki do jedzenia i patyczki do uszu. Nałóż na mleko po kropelce różnych barwników i pozwól, by Twoje dziecko samodzielnie stworzyło tęczę. Taka zabawa to także dobry pretekst do tego, by porozmawiać o kolorach i zjawiskach atmosferycznych. Przypomnijcie sobie całą paletę barw i wymieniajcie po kolei kolory.

Jesienią doskonałą zabawą jest przygotowanie stworków z kasztanów i żołędzi. Nazbierajcie ich tyle, by w chłodniejsze dni można było wykorzystać ich zapas. A może Twoje dziecko samo spróbuje zrobić swoje ulubione zwierzątko?

Dobrym sposobem, by zabawić dziecko, które przebywa z Tobą w domu jest zrobienie „czegoś z niczego” czyli wykorzystanie pudełka po butach lub rolek po papierze toaletowym. Czasami można stworzyć naprawdę ciekawe rzeczy, a jeśli pozwolisz, by wyobraźnia Twojej pociechy wzięła tu górę, efekty mogą Cię zaskoczyć.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *