Małe dzieckoNa czasieNiemowlakNoworodek

Kupujemy wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Matka z dzieckiem i wózek

Chcesz, aby wózek dla twojego dziecka był funkcjonalny, bezpieczny, a do tego najlepiej w przyzwoitej cenie. W sklepach z akcesoriami dziecięcymi wybór jest tak duży, że aż przytłacza, a każdy sprzedawca poleca co innego. Jak zatem podjąć dobrą decyzję i wybrać ten najbardziej uniwersalny? Postaramy się w tym pomóc.

Najpopularniejsze rodzaje wózków

W sklepach możemy spotkać się z następującymi propozycjami:

  • Wózek głęboki, czyli popularna „gondola”. Jest idealny dla niemowląt, gdyż zapewnia bezpieczeństwo i wygodę w pierwszych miesiącach życia, gdy dziecko nie potrafi jeszcze nawet siedzieć.
  • Wózek spacerówka. Praktyczne rozwiązanie dla nieco starszych maluchów, które potrafią już siedzieć. Posiada szelki chroniące przed wypadnięciem oraz budkę ochronną, dzięki której niestraszny jest deszcz ani wiatr.
  • Wózek parasolka. Najlżejsza i najwygodniejsza opcja, jeśli musimy zabrać go ze sobą w podróż.
  • Wózek wielofunkcyjny. Jest najbardziej funkcjonalny i będzie nam służył przez cały czas, w którym nasze dziecko potrzebuje tego rodzaju pojazdu.

Większość rodziców decyduje się na ostatnią opcję, czyli wózek wielofunkcyjny. Pełni on jednocześnie funkcję gondoli, spacerówki oraz fotelika samochodowego. Niektórzy obawiają się jego wagi, zupełnie niepotrzebnie. Ciężar jest uzależniony od materiału, z którego został wykonany stelaż, a do wybory są zarówno stalowe, jak i aluminiowe, więc to od nas będzie zależało, jak ciężki wybierzemy.

Można również zadbać o to, by jego wielkość była dostosowana do naszego wzrostu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wózka?

Bardzo istotna jest jego wielkość, zwłaszcza jeśli mowa o gondoli. Jest to ważne zarówno dla niemowląt, jak ich mam, które będą mogły zmieścić w niej wystarczająco dużo ciepłych rzeczy, zwłaszcza zimą. Sprawdź też, czy łatwo i szybko można zamontować warstwę ochronną, na wypadek deszczu lub czy materiał, z którego wykonano obicie jest wodoodporny. Budka gondoli powinna składać się łatwo i bez wydawania żadnych dźwięków, aby nie budzić śpiącego maleństwa.

Jeśli masz zamiar przewozić wózek samochodem, to zmierz zawczasu szerokość bagażnika, żeby móc bez problemu spakować wehikuł. Dowiedz się, czy tapicerkę da się zdjąć i wyprać.

Dodatkowe wyposażenie wózków dziecięcych

Praktycznym rozwiązaniem jest regulowana rączka, która sprawdzi się w przypadku, gdy oboje rodziców planuje częste spacery, a są różnego wzrostu. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego została ona wykonana, polecamy te wyściełane pianką lub skórą.

W zależności od tego gdzie mieszkasz, dobierz odpowiedni typ kół. W mieście sprawdzą się małe, piankowe kółka (są bardziej skrętne), natomiast poza miastem, gdzie teren jest bardzie urozmaicony, lepsze będą większe, dmuchane koła. Przed zakupem sprawdź, czy hamulce działają bez zarzutu. Ważnym elementem jest też kosz na zakupy (im większy, tym lepszy), do którego będziesz mogła włożyć np. dodatkowy kocyk. Dobrze zaopatrzony wózek powinien też posiadać moskitierę, która ochroni latem dziecko przed owadami.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *