Kobieta pokazuje dziecku książkę

W dobie gier komputerowych oraz interaktywnych zabawek czytanie staje się dla dzieci karą, a nie rozrywką. Dlatego warto poznać sposoby na to, jak zachęcić maluchy do czytania, by mogły rozwijać swoją wyobraźnię oraz poznawać nowe słowa.

Jakie są zalety czytania książek?

Często niechęć do czytania bierze się z braku odpowiednich wzorców – rodzice nie czytają razem z dziećmi oraz nie zachęcają ich do samodzielnej nauki. Brak odpowiednich książek lub ich mała ilość również może powodować to, że w kolejnych latach maluchy nie sięgają po lektury. Z tego względu warto uświadomić sobie, jakie są najważniejsze zalety czytania.

Dzięki książkom dzieci (ale też dorośli) rozwijają słownictwo oraz sprawność językową, uczą się poprawnych konstrukcji zdań. Wzrokowo poznają słowa, zapamiętują sposób ich zapisywania, dzięki czemu intuicyjnie wiedzą, jak je odtworzyć. Dzięki czytaniu rozwija się kreatywność, wyobraźnia, ale też poznaje się świat, co pomaga w lepszym zrozumieniu otaczającej dziecko rzeczywistości. To również dobry sposób na to, aby nauczyć maluchy rozróżniać dobro od zła lub przekazać im nową, fascynującą wiedzę.

Bardzo ważne jest również wspólne czytanie. Dlaczego?

Dlaczego warto czytać dziecku książki?

Pewnie każdy z Was kojarzy głośną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” – nie powstała ona bez powodu. W obecnych czasach kultura wspólnego czytania zanika, a przecież niesie za sobą tak wiele korzyści…

Czytać można od najwcześniejszych lat. Ba! Nawet wtedy, gdy maluszek znajduje się jeszcze w brzuszku matki – mówienie do niego, opowiadanie mu bajek czy wręcz czytanie książek sprawia, że dziecko poznaje głosy rodziców, przywiązuje się do nich.

Choć panuje przekonanie, że czytanie niemowlakowi nie ma sensu, ponieważ nic nie rozumie, należy zaznaczyć, że jest to błędne myślenie. Głośne czytanie wspomaga pracę mózgu oraz kształtuje ten nawyk na całe życie. Co jeszcze?

Wspólne czytanie umożliwia powstawanie więzi między dzieckiem, a rodzicami. Co więcej, czynność ta zaczyna być kojarzona z bezpieczeństwem, miłością, przyjemnością. A jeśli do tego domowa biblioteczka jest pełna kolorowych, prostych w interpretacji książeczek, maluch sam będzie domagać się bajek.

Jak przekonać dziecko do czytania?

A co zrobić, gdy kilkulatek czytać nie chce? Przede wszystkim należy podkreślić, że czytanie nigdy nie powinno być karą. To prosty sposób aby doprowadzić do tego, że czynność ta będzie kojarzona z nieprzyjemnym zajęciem.

Następnie należy podkreślić wagę wspólnego czytania. To najlepszy sposób na to, aby wykształcić czytelnicze nawyki. Co jeszcze?

Książki należy dobierać do wieku dziecka. Nie tylko pod względem treści, ale i sposobu wydania. Maluch chce wszystkiego dotknąć, potarmosić, dlatego drogie, bogato wydane wersje ulubionych baśni zostawcie na późniejsze lata. Na początku dobrym wyborem są książeczki materiałowe lub wykonane z grubego papieru.

Obecnie dostępnych jest również wiele książek interaktywnych dla dzieci, które po otworzeniu ukazują efektowny zamek 3D, po naciśnięciu przycisku emitują dźwięki lub pozwalają na zabawę pacynką, która „sama” opowiada bajkę. To najlepsza konkurencja dla tradycyjnych zabawek.

Co jeszcze można zrobić? Pozwolić dziecku wybrać. Jeśli chce przez tydzień słuchać tej samej bajki, czytajcie mu ją. I choć książki mają za zadanie rozwijać i uczyć maluchy od najmłodszych lat, nie może być to robione na siłę. Warto eksponować elementy zabawy, a nie nauki.

Tych kilka sposobów sprawi, że dzieci coraz chętniej będą samodzielnie sięgały po lektury, a czytanie stanie się ich nawykiem. A w późniejszych latach Wy będziecie musieli „walczyć” z tym, że Wasz maluch będzie ukradkiem czytać po nocach…

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *