Ciąża i PoródŻycie rodzinne

Szkoła rodzenia z tatą, 3 powody, dlaczego warto uczestniczyć razem w szkole rodzenia

kobieta w ciazy z partnerem na lawce

Przygotowujesz się do roli rodzica i zastanawiasz się, czy lepiej uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia z partnerem, czy bez niego? Nie tylko przyszła mama może wynieść z tego rodzaju warsztatów bardzo dużo praktycznej wiedzy i umiejętności. Poznaj 3 powody, dlaczego warto razem brać udział w szkole rodzenia.

  1. Świadome przygotowanie się do roli rodzica
  2. Odnalezienie się taty w swojej roli
  3. Wspieranie partnerki w okresie ciąży

1. Świadome przygotowanie się do roli rodzica

Wiele przyszłych mam ma dylemat, czy uczestniczyć w szkole rodzenia samej, czy z partnerem, jednak istnieje bardzo wiele korzyści ze wspólnego brania udziału w tego rodzaju warsztatach. Przede wszystkim dają one możliwość świadomego przygotowania się do roli rodzica nie tylko przyszłej mamie, ale również tacie. Szczególnie w pierwszych dniach po porodzie bardzo ważne będzie dla kobiety wsparcie partnera, zatem jeśli zastanawiasz się, czy uczestniczyć w szkole rodzenia z mężem, czy bez niego, to zdecydowanie warto wziąć udział w zajęciach razem. Mężczyzna może tak samo, jak kobieta opiekować się dzieckiem, nosząc je i zmieniając mu pieluszkę. To na pewno w pewnym stopniu odciąży świeżo upieczoną mamę zaraz po porodzie i pozwoli jej szybciej zregenerować siły.

2. Odnalezienie się taty w swojej roli

Panowie często czują, że po narodzinach dziecka znajdują się nieco na uboczu i w znacznie mniejszym stopniu angażują się w opiekę nad noworodkiem. Zazwyczaj wynika to z niepewności dotyczącej tego, jak prawidłowo trzymać dziecko, przewijać je i ubierać. Wspólny udział w szkole rodzenia może pomóc świeżo upieczonemu tacie lepiej odnaleźć się w roli rodzica i przekonać się, jak nieoceniona jest jego troska o maluszka w pierwszych miesiącach jego życia. Podczas warsztatów położna przekazuje uczestnikom niezbędne informacje na temat pielęgnacji dziecka, co stanowi bardzo cenną lokację dla osób przygotowujących się do rodzicielstwa.

3. Wspieranie partnerki w okresie ciąży

Kolejny argument za tym, aby razem uczestniczyć w szkole rodzenia, stanowi to, że obecność partnera w tracie tego typu warsztatów jest dużym wsparciem dla kobiety. Utwierdza to w przekonaniu, że odpowiednie przygotowanie do zostania rodzicem stanowi tak samo ważną kwestię dla obojga partnerów. Poza tym uczestnictwo z żoną w zajęciach szkoły rodzenia może uświadomić mężczyźnie wysiłek, jaki kobieta musi włożyć w urodzenie dziecka. W ten sposób przyszły tata lepiej przygotuje się do samego porodu i będzie mógł właściwie wspierać swoją partnerkę, gdy nadzieje czas. Warto razem wykonywać zalecane ćwiczenia, nawet wtedy, gdy zdecydujecie się na szkołę rodzenia online, ponieważ pomaga to zacieśnić relacje między partnerami.

Zatem jeśli wciąż masz wątpliwości, czy brać udział w szkole rodzenia z partnerem, czy bez niego, to zdecydowanie warto przekonać go do wspólnego uczestnictwa w zajęciach. Takie warsztaty stanowią dla przyszłego taty sporą dawkę cennej wiedzy, a Tobie na pewno przyda się wsparcie w czasie ciąży, podczas porodu i zaraz po nim. A według Ciebie, kiedy należy zapisać się do szkoły rodzenia i czy warto uczestniczyć w zajęciach z partnerem? Przedstaw swoją opinię w komentarzu pod artykułem.

3 komentarze

  1. Zeta 14 marca, 2023 at 10:41 Odpowiedz

    Super! Tak mało się mówi o tym, ze mężczyźni też powinni brać aktywny udział w szkole rodzenia. Przecież to jest ważne wydarzenie zarówno dla przyszłej mamy, jak i taty 🙂

  2. przyszli_rodzice 15 marca, 2023 at 08:19 Odpowiedz

    Nie wyobrażam sobie żeby nie uczestniczyć razem w szkole rodzenia. przecież dzieckiem będzie zajmować się nie tylko mama. Tata też powinien się wiele nauczyć!

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *