Wychowanie i Rozwój

Jak wybrać odpowiednią szkołę rodzenia?

mężczyzna i kobieta obejmują ciążowy brzuch

Szukasz odpowiedniej szkoły rodzenia? Zastanawiasz się, jak wybrać szkołę rodzenia i co powinno znaleźć się w programie takiego kursu? Jak dobrze przygotować się do porodu i roli rodzica? Podpowiemy Ci, co warto wziąć pod uwagę, decydując się na zajęcia w szkole rodzenia.

Sprawdź, jaką renomą cieszy się szkoła rodzenia

Jednym ze sposobów weryfikacji jakości zajęć w szkole rodzenia jest sprawdzenie opinii na temat ośrodka w internecie. Obecnie uczestniczenie w tego typu warsztatach stanowi dosyć popularną formę przygotowania nie tylko do samego porodu, ale również opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia. Możesz także zasięgnąć rady zaprzyjaźnionych rodziców, którzy wcześniej brali udział w podobnych zajęciach.

Sprecyzuj swoje oczekiwania wobec zajęć w szkole rodzenia

W podjęciu decyzji dotyczącej odpowiedniej szkoły rodzenia pomoże określenie oczekiwań związanych z tematyką poruszaną podczas zajęć. Istotną kwestię stanowi również to, jak prowadzone są warsztaty. Zastanów się, czy chcesz uczestniczyć razem z partnerem w kursie grupowym, skorzystać z indywidualnych zajęć, a może interesuje Cię szkoła rodzenia online.

Sprawdź także, kto prowadzi zajęcia w szkole rodzenia oraz czy oprócz standardowej formy warsztatowej przewidziane są konsultacje m.in. ze specjalistą od opieki okołoporodowej, lekarzem, doradcą laktacyjnym czy też psychologiem.

Weź pod uwagę wyposażenie szkoły rodzenia

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest sprzęt, którym dysponuje szkoła rodzenia. W przypadku kursu grupowego znacznie lepiej uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w przestronnej sali, by każda z kobiet lub par miała własną komfortową przestrzeń do wykonywania ćwiczeń. Ważnymi elementami wyposażenia są również piłki, materace i drabinki, które stanowią niezbędną pomoc podczas prowadzenia zajęć w szkole rodzenia.

Sprawdź, ile kosztuje szkoła rodzenia

Cena również może być czynnikiem determinującym wybór danej szkoły rodzenia. Zastanawiasz się, jaki jest koszt szkoły rodzenia? W zależności od rodzaju zajęć i czasu ich trwania koszt udziału w płatnym kursie może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Istnieje również opcja uczestnictwa w bezpłatnej szkole rodzenia. Tego rodzaju zajęcia zazwyczaj są organizowane przy placówkach medycznych, w których pracują położne. Samorządy gminne także stwarzają możliwość pozyskania dofinansowania na pokrycie kosztów szkoły rodzenia. Najczęściej warunkiem skorzystania z takiej dotacji jest zameldowanie na terenie danego miasta lub gminy.

Weź pod uwagę, kiedy odbywają się zajęcia w szkole rodzenia

Istotny jest również czas odbywania się zajęć szkoły rodzenia oraz ich częstotliwość w tygodniu. Wiele kursów trwa nawet kilka tygodni, co ściśle decyduje o tym, kiedy najlepiej zapisać się do szkoły rodzenia.

Warto zdecydować się na szkołę rodzenia zlokalizowaną niedaleko miejsca zamieszkania. Dzięki temu dotarcie na zajęcia będzie mniej kłopotliwe dla kobiety, gdy jej brzuszek znacznie się powiększy.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *