Adwokat rozwodowy – czy trzeba mieć adwokata w czasie rozwodu?
Planujesz rozprawę rozwodową i nie wiesz, czy musisz skorzystać z pomocy prawnika? Rozwiewamy najważniejsze kwestie z tym związane oraz radzimy, kiedy adwokat będzie ci potrzebny.
- Rozwód – czy prawnik jest konieczny?
- Sprawa o przyznanie opieki nad dzieckiem, alimenty
- Rozwód bez orzekania o winie
- Rozwód z orzekaniem o winie
Rozwód – czy prawnik jest konieczny?
Na początku odpowiadamy na pytanie, czy w sprawie o rozwód musi uczestniczyć prawnik: nie. Nie ma takiego obowiązku i to do ciebie należy decyzja, czy skorzystasz z jego usług. Jakie są tego korzyści? Przede wszystkim adwokat pomoże ze wszystkimi formalnościami, dopilnuje, aby cały proces przebiegał sprawnie. Będzie pełnił również rolę negocjatora pomiędzy tobą, a twoim współmałżonkiem.
Należy jednak pamiętać, że zatrudnienie prawnika jest związane z dodatkowymi kosztami. A to nie zawsze jest kwestia, którą łatwo pominąć. Dlatego podpowiadamy, kiedy adwokat, bez względu na koszty, może okazać się niezbędny.
Sprawa o przyznanie opieki nad dzieckiem, alimenty
Zaleca się, aby skorzystać z pomocy prawnika, gdy sprawa dotyczy przyznania opieki nad małoletnimi dziećmi. Oczywiście, może okazać się, że jesteście w tej kwestii zgodni, ale takie sytuacje to wyjątki. Ponadto to do sądu należy ostateczna decyzja, który rodzić lepiej zajmie się dziećmi. Trzeba więc udowodnić, że spełnia się wszystkie warunki do tego.
Warto wiedzieć, że adwokat rozwodowy może również pomóc w ustaleniu alimentów (adwokatrodzinny.wroclaw.pl/rozwod/), co jest kolejną kwestią sporną między małżonkami. Przy czym aby sąd zaakceptował wysokość roszczeń, również należy przedstawić argumenty, które by przeważały szalę powoda.
To delikatne, lecz jednocześnie wywołujące wiele emocji sprawy. Dobrze jest wtedy, gdy adwokat wszystkim się zajmuje. Jest wsparciem nie tylko na sali sądowej, ale także podczas całego procesu, doradza najlepsze rozwiązania.
Rozwód bez orzekania o winie
Jeśli to rozwodu dochodzi w małżeństwie bezdzietnym, to zwykle prawnik nie jest potrzebny, gdy małżonkowie nie wnoszą o orzeczenie, ko jest winny rozpadu pożycia. Tego typu rozprawy zwykle są proste, a rozwód można uzyskać bardzo szybko. Najczęściej nie występują też problemy podczas podziału majątku, niezależnie od tego, czy została podpisana intercyza, czy nie.
Oczywiście, jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie ze wszelkimi formalnościami, adwokat może służyć Ci pomocą.
Rozwód z orzekaniem o winie
O wiele trudniejszy, zarówno pod względem prawnym, jak i emocjonalnym, jest rozwód z orzekaniem o winie. Wtedy należy jednoznacznie określić, który z małżonków jest winny rozpadu pożycia. Jakie ma to konsekwencje? Można rościć prawa do korzystniejszego podziału majątku, a także do przyznania alimentów.
Wiąże się to jednak z przedstawieniem konkretnych dowodów, nierzadko związane jest z wywlekaniem na światło dzienne spraw intymnych, bolesnych. Jeśli nie korzystasz z pomocy adwokata, trudno jest sprawę wygrać. Ponadto rozwody z orzekaniem o winie są często wykańczające psychicznie dla obu stron. A jak już zostało to wspomniane, prawnik w takich sytuacjach jest doradcą, negocjatorem, który stanowi bardzo duże wsparcie.
Uważam, że adwokat to konieczność, zwłaszcza jak były partner jest cwaniaczkiem nie z tej ziemi, moja przyjaciółka myślała, że poradzi sobie sama z rozwodem, wszyscy jej to odradzali i wyszło, jak wyszło…