DzieckoNiemowlakZdrowie

W jakiej kolejności pojawiają się zęby u niemowlaka? Kiedy pierwszy ząbek?

Jednym w ważniejszych etapów rozwoju dziecka jest pojawienie się jego pierwszego ząbka, które zostanie poprzedzone konkretnymi objawia. Najczęściej nie jest to miłe przeżycie, zarówno dla malucha, jak i rodziców, a to dopiero pierwszy ząb z całego garnituru uzębienia. Jak wygląda kalendarz wyrzynania się zębów u niemowlaka? Jak rozpoznać pierwsze objawy, jak sobie z tym radzić?

Objawy ząbkowania – kiedy pojawia się pierwszy ząb?

Dorosły człowiek ma ma 32 dwa zęby, które jest uzębienie stałym. W przypadku dziecka, mamy do czynienia z mniejszą liczbą, mianowicie 20 zębów mlecznych, które z czasem będą wymieniane na zęby stałe. Pierwszy ząb u niemowlaka pojawia się stosunkowo wcześnie, bowiem w okolicach 6 – 8 miesiąca życia, czyli jeszcze przed tym, nim zacznie on spożywać pokarmy stałe.

Zanim pojawi się pierwszy ząb, najczęściej poprzedzają go określone objawy, widoczne w zachowaniu dziecka. Można do tego zaliczyć nadmierne ślinienie się czy wkładanie rączek do buzi, ale nie tylko. Trzeba pamiętać, że każde dziecko inaczej reaguję tak samo, objawy ząbkowania podaje best4kids warto się z nimi zapoznać. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie się do tego jakby nie było ważnego etapu w rozwoju naszego malucha.

Kolejność ząbkowania – które zęby pojawiają się najpierw?

Pierwszy rok życia dziecka to intensywny rozwój i wzrost. To także czas, gdy pojawiają się jego pierwsze zęby, w okolicach 6 – 8 miesiąca. Cały okres ząbkowania trwa dosyć długo i pełny garnitur zębów mlecznych kształtuje się w okolicach wieku 2,5 lat. Jakie zęby pojawiają się najpierw? Standardowo pierwsze pojawiają się dwa dolne siekacze przyśrodkowe, po nich dopiero siekacze górne. Nim maluch skończy rok, wyrżną się także boczne i dolne wyprzedzające siekacze.

Pierwsze zęby trzonowe mogą pojawić się gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, a w okolicach 16 – 18 miesiąca będziemy mieć do czynienia z kłami. Najczęściej wcześniej pojawiają się dolne niż górne. Jako ostatnie kształtują się drugie zęby trzonowe w okolicach 20 – 3 miesiąca życia.

Jak radzić sobie z bolesnym ząbkowaniem?

Niestety ząbkowanie najczęściej nie należy do doświadczeń przyjemnych. Wyrzynanie zębów zazwyczaj jest bolesne, a dziecko w tym okresie może być bardziej marudne i płaczliwe. Obowiązkiem naszym, jako rodziców jest złagodzenie objawów i pomoc maluchowi z trudnym dla niego czasie. Po pierwsze o jamę ustną niemowlaka należy dbać już od pierwszych chwil jego życia i szczotkować dziąsła najpierw wodą, później specjalną pastą dla dzieci i wykorzystaniem specjalnej nakładki na palec. Gdy pojawią się pierwsze zęby, istotne będzie uczenie malucha dbanie o nie.

Chcąc ulżyć maluchowi, warto postarać się o odpowiednie gryzaki, ponieważ to czas, gdy dziecko będzie brało wszystko do buzi. Można także delikatnie masować dziąsła niemowlęcia specjalną gumową szczoteczką. Ponieważ będzie się bardziej ślinić, należy zadbać o śliniak, a także na bieżąco osuszać usta, aby nie dopuścić do pojawienia się podrażnień. W aptekach są też dostępne specjalne żele znieczulające na bolesne ząbkowanie, a gdy maluszek nie może spać, wówczas dostępne są też specjalne leki przeciwbólowe dla niemowląt.

1 komentarz

  1. minia 9 września, 2022 at 11:26 Odpowiedz

    Na bolesne ząbkowanie dobrze też sprawdzają się gryzaki, które można zamrozić. W naszym przypadku sprawdzały się doskonale 🙂

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *