DzieckoUczeń

Jakie biurko dla dziecka? Czym kierować się przy kupnie biurka dla ucznia?

Biurko w pokoju dziecka

Gdy dziecko idzie do szkoły, jednym z najważniejszych zadań stojących przed rodzicami jest odpowiednie przygotowanie pokoju tak, by było ono idealne do nauki. Najważniejszym meblem w tym przypadku jest biurko, gdzie dziecko będzie się uczyć, rozwiązywać zadania, a także i bawić. Czym kierować się przy kupnie biurka dla dziecka?

Jakie wymiary biurka dla ucznia?

Rozmiar biurka wbrew pozorom ma duże znaczenie, ponieważ blat roboczy, na którym będzie pracowało dziecko powinien być na tyle duży, by mogło na nim zmieścić takie podstawowe rzeczy jak zeszyty, książki i przybory szkolne, z których będzie korzystać. Na pewno też przyda się miejsce na lampę biurkową, a także ewentualny sprzęt komputerowy, choć na początku, to znaczy, w pierwszych latach szkolnych może to nie być wymagane.

Standardowe rozmiary blatów wynoszą około 80-90 cm głębokości i 120-160 cm szerokości. Wysokość biurka także ma znaczenie, ponieważ musi się pod nim zmieścić fotel, a odległość między siedziskiem a blatem powinna wynosić ok. 25 cm. Początkowo pewnie lepsze będą biurka mniejsze, choć można zdecydować się też na takie, które będą rosnąć wraz z dzieckiem. Kupowanie „dorosłego” biurka nie będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem, chyba że mamy do czynienia ze starszym dzieckiem.

temat uzupełnia:  Jakie meble zrobić z europalet?

Jakie funkcjonalne biurko dla dziecka?

Biurko oprócz odpowiedniej wielkości, powinno także spełniać szereg innych funkcji, które mogą być przydatne dla dziecka. Kupno biurka z samym tylko blatem może być mało komfortowym rozwiązaniem, dlatego przyda się, by posiadało no jeszcze dodatkowe szafki i schowki, aby maluch mógł chować swoje przybory szkolne i pomoce naukowe oraz akcesoria przydatne przy nauce.

Na rynku można znaleźć biurka z jedną bądź dwoma bocznymi szafkami i dodatkowymi szufladami, czasem do blatu doczepione są dodatkowe półki i nadstawki. Inną możliwością jest także rzecz jasna dostawienie do biurka dodatkowej szafki czy kontenerka, dzięki czemu zyskuje się i biurko i szafkę na wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

Wybór biurka dla dziecka a wytrzymałość i estetyka

Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając biurko dla ucznia jest jego wytrzymałość i solidność wykonania. Liczy się materiał odporny na zniszczenia i ubrudzenia, który jednocześnie będzie łatwy do czyszczenia. Można przy tym także zdecydować się na położenie podkładki na blat, dla dodatkowej ochrony.

Drugą rzeczą, na którą pewnie każdy zwraca uwagę to estetyka, czyli wygląd biurka i jego prezentacja. Wszyscy, zwłaszcza dzieci, lubią ładne i kolorowe rzeczy. Oprócz standardowych biurek w klasycznych drewnianych kolorach, na rynku można znaleźć całą masę produktów często o bardzo designerskich kształtach i kolorach. Wybór więc pozostaje tutaj kwestią indywidualnych upodobań. Warto również zwrócić uwagę na to, by biurko pasowało do całości aranżacji pokoju dziecięcego.

temat uzupełnia:  Jakie meble zrobić z europalet?

Jakie krzesło do biurka?

Ważną i wartą poruszenia kwestią jest także krzesło do biurka, na którym dziecko będzie siedziało przy odrabianiu prac domowych i nie tylko. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj rzecz jasna fotel na kółkach, z regulowaną wysokością, dzięki czemu będzie można było dostosować go do potrzeb dziecka i jego wzrostu.

Ważne jest także, by był wykonany z mocnych i wytrzymałych materiałów, a jego siedzisko było wystarczająco miękkie, a oparcie znajdowało się pod odpowiednim kątem, by pociecha była w stanie utrzymać odpowiednią postawę. Przydadzą się także podłokietniki, dla własnej wygody.

1 komentarz

  1. Diana 8 kwietnia, 2022 at 07:59 Odpowiedz

    O wielu szufladach i szafkach nie myślałam, ale dobre rozwiązanie, żeby upchnąć cały mandżur – będzie pod ręką, ale nie będzie straszyć na wierzchu – genialne!

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *