Jak nauczyć się rysować?
Wiele osób wciąż poszukuje swojego hobby, pasji, która wypełniłaby czas wolny i była prawdziwą przyjemnością. Może kiedyś naszła Cię ochota, by nauczyć się rysować? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
- Jak zacząć rysować?
- Skąd czerpać inspiracje do rysunku?
- Czy kopiowanie ma sens?
- Co daje kurs rysunku?
- Jakie materiały są potrzebne do nauki rysunku?
- Jak czerpać przyjemność z rysowania?
Jak zacząć rysować?
Być może ta podpowiedź wyda Ci się bardzo prosta, ale jeśli nie będziesz regularnie rysować, to nigdy dobrze nie opanujesz tej sztuki. Bądź więc wytrwały w tym postanowieniu i codziennie rysuj. Na początku zapewne nie stworzysz mistrzowskiego dzieła, ale możesz mieć pewność, że Twoje zaangażowani nie pójdzie na marne. A odpowiedź na pytanie „jak zacząć rysować?” jest bardzo prosta – usiądź i rysuj, ponieważ systematyczność prowadzi do perfekcji. Najlepiej stale miej przy sobie szkicownik lub notatnik, a jeśli tylko zobaczysz coś ciekawego i godnego uwiecznienia, złap ołówek i próbuj własnych sił.
Skąd czerpać inspiracje do rysunku?
Pamiętasz jaką radość sprawiało Ci dawniej rysowanie? W czasach dzieciństwa wszystko wydawało się takie ekscytujące i piękne. Teraz też tak może być! Tylko musisz sobie przypomnieć swój zachwyt nad przelatującym motylem, bujną trawą na wiosnę, twarzą pogrążoną w zadumie i wieloma innymi rzeczami, które widzisz codziennie wokół siebie. Gdybym miała dać Ci prostą radę jak być bardziej kreatywnym, pewnie powiedziałabym, że dokładna obserwacja rzeczywistości jest tutaj kluczem do sukcesu.
Czy kopiowanie ma sens?
W tym wypadku istnieją dwie drogi – jedna z nich mówi, że tylko poprzez obserwację człowiek jest w stanie oddać rzeczywistość na kartce papieru. Z kolei druga mówi, że od innych rysowników czy mistrzów malarstwa można się naprawdę wiele nauczyć. Na rynku jest także sporo podręczników, w których krok po kroku pokazane jest jak malować martwą naturę, pejzaże czy portrety. Musisz tutaj jednak zachować pewien dystans, zwłaszcza jeśli chcesz wyrobić sobie swój styl. Artyści wykonujący szkice do książek o rysowaniu mają swój sposób przedstawiania, wypracowaną poprzez lata kreskę i nierzadko też pewną manierę. Podpatruj więc tylko sposób przedstawiania niektórych tematów, ale własny styl znajdź sam. Każdy powinien znaleźć sobie technikę, która będzie odzwierciedlała temperament, a nawet i upodobania plastyczne.
Co daje kurs rysunku?
Na pewno warto skonsultować powstające dzieła rysunku ze specjalistą w tej dziedzinie. Samo rysowanie pod okiem artysty z ugruntowaną pozycją jest bardzo przydatne i może wspaniale ukierunkować tworzone prace. Nie chodzi tu przecież o to, by ktoś zmieniał Twój sposób patrzenia na świat, ale czasem wskazówka odnośnie światłocienia, anatomii czy kompozycji jest bardzo cenna. Niektóre osoby lubią rysowanie w grupie innych osób, jest też wtedy okazja do poobserwowania postaci. A może ktoś z kursantów zdecyduje się na pozowanie? Wtedy tematu do rysunku nie musisz już szukać.
Jakie materiały są potrzebne do nauki rysunku?
Podczas nauki rysowania nie skupiaj się zbytnio na materiałach, tylko na efekcie. Oczywiście, nie chodzi tu o to, by rysować starym, tępym ołówkiem na papierze, który lata świetności ma już za sobą. Porządne akcesoria do rysunku to podstawa – nie kupuj jednak tych z wysokiej półki. Wystarczy podstawowy komplet ołówków i papier rysunkowy czy szkicownik. Możesz też zaopatrzyć się w mini szkicownik, który będziesz ze sobą wszędzie zabierać i rysować zawsze, gdy znajdziesz ciekawy temat.
Jak czerpać przyjemność z rysowania?
Rysowanie może również ułatwiać naukę. Jeśli podczas zapamiętywania słówek, będziesz je pisać ozdabiając bazgrołami, na pewno szybciej utrwalisz materiał. Rysuj podczas rozmowy telefonicznej ze znajomymi, podczas leniwego siedzenia przy kubku kawy. Chodzi tu po prostu o to, by z czynności rysowania czerpać jak największą przyjemność. A czy wiesz, że ten sposób tworzenia doczekał się nazwy? To doodling czyli rysowanie dla samego faktu rysowania.
Jak widzisz, możesz czerpać mnóstwo radości z rysowania i nie musisz od razu tworzyć wielkich dzieł. Po prostu rysuj to co lubisz, jak lubisz i szukaj inspiracji w codzienności. Zobaczysz, że z czasem ze zwykłych bazgrołów powstaną interesujące obrazki lub szkice.