Każdy, kto trzymał kiedyś na rękach niemowlę, wie, jak bardzo delikatna i krucha jest to istota. Wiele osób boi się i unika wręcz takich sytuacji, jednak świeżo upieczeni rodzice nie mają wyjścia. Dziecko, które dopiero co przyszło na świat, wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji, a w trakcie takich czynności, jak kąpanie, karmienia czy przewijanie, należy je odpowiednio trzymać. Na co uważać przy podnoszeniu i noszeniu noworodka? Co warto wiedzieć przed przyjściem dziecka na świat?
- Skąd czerpać wiedzę na temat opieki nad małym dzieckiem?
- Jak podnosić, jak nosić niemowlę?
- Gdzie można nauczyć się odpowiedniego obchodzenia się z niemowlakiem?
Skąd czerpać wiedzę na temat opieki nad małym dzieckiem?
Zacznijmy od tego, skąd w ogóle zdobywać rzetelne informacje na tematy związane z opieką nad dzieckiem zaraz po urodzeniu, a także w późniejszym czasie? Bez wątpienia świetnym źródłem wiedzy są bliskie osoby, które już zostały rodzicami i mogą podzielić się swoim doświadczeniem, doradzić i wesprzeć w trudniejszych chwilach. Nie wszyscy jednak mają kogoś takiego w swoim otoczeniu. Na szczęście w internecie jest wiele miejsc, gdzie można znaleźć ciekawe artykuły związane z tematyką parentingową, jednym z nich jest mamaimaluch.pl/kategoria/dziecko/niemowle.
Warto także oglądać programy stworzone z myślą o debiutujących, jak i bardziej doświadczonych rodzicach, czytać blogi i obserwować konta społecznościowe wydawnictw, a także specjalistów zajmujących się problemami związanymi z wychowywaniem i dbaniem o zdrowie małych dzieci.
Jak podnosić, jak nosić niemowlę?
Aby jakkolwiek zająć się niemowlęciem, przebrać je, nakarmić, wykąpać, czy odbić, trzeba je najpierw podnieść. Choć należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, nie jest to wcale tak trudne, jak może się wydawać i po kilku próbach wchodzi w krew, stając się czymś odruchowym i naturalnym.
Przede wszystkim podnosząc maluszka, trzeba uważać na jego główkę. Jest ona nieproporcjonalnie duża i ciężka w stosunku do reszty ciała, a do tego mięśnie szyi nie są jeszcze na tyle silne, aby ją utrzymać, dlatego konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniego podparcia. Ponadto ważne jest, aby rączki i nóżki nie zwisały bezwładnie, gdyż ma to zły wpływ na dopiero rozwijające się stawy. Warto także pamiętać o tym, aby tułów i główka były ułożone zawsze w linii prostej. Jedną z najbezpieczniejszych pozycji, w których można nosić noworodka, to pozycja horyzontalna, w której głowa dziecka spoczywa w zagięciu łokcia, a reszta ciała opiera się o nasze przedramię.
Gdzie można nauczyć się odpowiedniego obchodzenia się z niemowlakiem?
Zdajemy sobie sprawę, że teoretyczny opis tego, jak podnosić dziecko i jak je nosić nie do każdego przemawia. Jeśli więc spodziewasz się w niedalekiej przyszłości przyjścia na świat dziecka, to koniecznie zapisz się na szkołę rodzenia, w której trakcie na pewno będziesz mieć okazję do ćwiczeń pod okiem doświadczonej położnej lub innego specjalisty. O pomoc w ciągu pierwszych dni po porodzie można prosić także położna środowiskową, która odwiedza wszystkich młodych rodziców i jej zadaniem jest m.in. pomoc przy pierwszej kąpieli noworodka.
Gdy urodziłam moją kochaną Jessice, to mi przełożona powiedziała, w jaki sposób mam trzymać moją kochaną żabkę. Ale mnie się wydaję, że Mamy instynktownie wiedzą, w jaki sposób należy trzymać bombelka.
Ważne, żeby asekurować główkę, reszta jakoś sama się układa