DzieckoZabawa i Czas wolnyŻycie rodzinne

Jak spędzać czas z dzieckiem, w co się bawić, jak angażować dziecko w sprawy domu?

Mama i dziecko

Spędzanie czasu z dzieckiem, zwłaszcza przebywając w domu, może być doskonałą okazją do tego, by nie tylko dobrze się bawić, ale też stawiać istotne cegiełki dla jego rozwoju i nauki odpowiedzialności. Życie rodzinne przecież opiera się nie tylko na relaksie, ale i obowiązkach, które muszą być spełnione. Jak w takim razie zaangażować w to dziecko?

Jak spędzać czas z dzieckiem w domu?

Będąc z dzieckiem w domu, mamy naprawdę bardzo szerokie możliwości, jeżeli chodzi o zajęcie mu czasu. Chodzi tutaj nie tylko o gry i zabawy, które często podszyte są walorami edukacyjnymi, ale też i angażowanie maluchów w prace i obowiązki domowe. Opcji jest naprawdę wiele i przeglądając propozycje dostępne w sieci i wielu poradnikach, każdy może znaleźć rozwiązanie dla siebie jak najbardziej odpowiednie. Więcej o tym jak spędzać czas z dzieckiem napisano na SweetMama.pl, proponując kilka pomysłów na wspólne aktywności. Zazwyczaj nie trzeba do tego drogich gadżetów i w zupełności wystarcza nasza wyobraźnia i kreatywność, reszta przyjdzie sama.

W co bawić się z dzieckiem w domu?

Form zabaw z dziećmi jest naprawdę wiele. Można więc usiąść do gier planszowych, pobawić się w chowanego, czy trochę już zapomnianą grę w „zimno, ciepło, gorąco” oraz „raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. Oczywiście można też zdecydować się na bardziej artystyczne aktywności jak malowanie i rysowanie, tworzenie rozmaitości z papieru i plasteliny. Można zresztą w tym celu wykorzystać różne rzeczy i tworzyć kartki, biżuterie, intrygujące budowle czy stwory. Ograniczeniem będzie tutaj jedynie nasza wyobraźnia.

Dzieci skaczące po łóżku z poduszkami

Jak uczyć się przez zabawę?

Możliwości są tutaj praktycznie nieograniczone i kilka opcji zostało już wymienionych wyżej, jak choćby gry planszowe czy zabawy artystyczne. Nie tylko zajmują on czas, ale mają liczne walory edukacyjne – uczą cierpliwości, dokładności, koncentracji. Dobrze sprawdza się tu zabawa w memory czy kalambury także, a jeżeli chcemy zaangażować dziecko fizycznie, bo ćwiczenia też są ważne, sprawdzi się tutaj taniec oraz domowy fitness. Nie można też zapomnieć o korzyściach, jakie płyną z czytania książek – zaspokaja się potrzeby emocjonalne i wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Wspólne budowanie z klocków rozwija wyobraźnię przestrzenną, wspiera logikę i rzecz jasna wpływa na naukę koncentracji.

Jak zaangażować dziecko do spraw domowych?

Przebywanie w domu nie opiera się wyłącznie na zabawie, ponieważ równie istotne są codzienne obowiązki. Sprzątanie, pranie, gotowanie to podstawa i warto pamiętać o tym, by w te aktywności także angażować maluchy. Im wcześniej zaczniemy, tym później będzie łatwiej o przestrzeganie zasad i praca domowe nie będą traktowane jako kara. Początkowo także możliwa jest nauka poprzez zabawę. W ten sposób na przykład w kuchni można podjąć się wspólnego gotowania – poeksperymentować z różnymi daniami i deserami, by urządzić domową imprezę. Dzięki temu dziecko będzie bardziej chętnie do pomocy w kuchni, a w przyszłości lepiej poradzi sobie z szykowaniem posiłków.

A co ze sprzątaniem? To zazwyczaj jest katorga dla każdego rodzica, ponieważ zabawy najczęściej kończą się chaosem, który później trzeba zbierać. I tutaj można zaangażować dziecko – z początku drobnymi sprawami, na przykład sprzątaniem zabawek po sobie, można też włączyć w to rywalizację (kto pierwszy posprząta!). Przy praniu maluch może podawać nam kolejne części ubrania, podobnie jak przy rozwieszaniu ich na suszarce i przy prasowaniu. Już kilkulatków warto nauczyć, by wrzucać brudne ubrania do kosza na pranie, a porzucone papierki do kosza na śmieci.

Żeby szło to lepiej, każda czynność może być nagradzana, najlepiej przez pochwałę. Nagrody pieniężne czy rzeczowe nie są tu najlepszą metodą. Jak więc widać, czas z dzieckiem można spędzać zarówno na zabawie, nauce, jak i na realizacji obowiązków domowych. Trzeba jednak wszystko odpowiednio rozplanować, by tym samym, nie było czasu na nudę.

1 komentarz

  1. Irmina 7 lipca, 2022 at 10:37 Odpowiedz

    Ale z tym nagradzaniem trzeba zachować rozsądek. Czas w domu jest zawsze trudny. Warto robić wspólnie wszystko, co się da. Czytanie książek też. Nawet jak każdy przegląda swoją.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *