Alergię pokarmowe nie są żadną nowością, co więcej zdecydowanie rośnie świadomość w tym temacie, co pozwala na wcześniejsze zweryfikowanie, gdy nasza pociecha przypadkiem nie cierpi na taką przypadłość. Jakie alergię pokarmowe mogą dotknąć dziecko? Jak rozpoznać pierwsze objawy i jak sobie z tym radzić?
- Czym jest alergia pokarmowa?
- Jakie są przyczyny alergii pokarmowej?
- Jak objawia się alergia pokarmowa u dziecka?
- Jaka dieta w przypadku alergii pokarmowej u dziecka?
- Jak leczyć alergię pokarmową u dziecka?
Czym jest alergia pokarmowa?
Alergia pokarmowa to nic innego jak nieprawidłowa reakcja organizmu, a konkretnie układu immunologicznego, w momencie spożycia konkretnego pokarmu, który zawiera określony alergen. Zazwyczaj objawy alergii pojawiają się bardzo szybko zaraz po zjedzeniu posiłku. Alergie pokarmowe mogą być różnie i równie różnorodnie się objawiać, od takich lekkich objawów jak pokrzywki po bardzo ciężkie zagrażające życiu.
Co ważne, alergia pokarmowa nie jest tym samym, co nietolerancja pokarmowa, z którą często jest utożsamiana. W przypadku nietolerancji, niewielka ilość pokarmu nie wywołuje zwykle żadnych objawów, przy alergii pojawiają się natychmiastowo niezależnie od ilości zjedzonego posiłku i składników w nim zawartych.
Jakie są przyczyny alergii pokarmowej?
Przyczyn pojawiania się alergii pokarmowych może być kilka. Jednym z nich jest czynnik genetyczny. Jeżeli w rodzinie występowały alergie pokarmowe, dziecko także może je posiadać. Inną przyczyną może być ciężkie atopowe zapalenie skóry w 3 pierwszych miesiącach życia dziecka. Wiek dziecka także ma znaczenie, a im starsze tym ryzyko alergii jest mniejsze. Warto tutaj też wymienić takie czynniki jak zanieczyszczenie środowiska czy też niewłaściwie odżywianie się rodziców (to co je matka, może wpływać na dziecko) oraz palenie tytoniu.
Jak objawia się alergia pokarmowa u dziecka?
Pierwszym i najczęstszym objawem alergii pokarmowej jest pojawiająca się na skórze dziecka wysypka, zazwyczaj na twarzy i w zgięciu łokcia i kolana. Można też tutaj wymienić obrzęk twarzy, ust czy języka, a także świąt skóry. Mogą również pojawić się dolegliwości bólowe, w tym ból brzucha, nudności czy nawet biegunka i wymioty. Do widocznych objawów alergii pokarmowej zaliczają się także problemy z układem oddechowym, czyli katar, zatkany nos, kaszel, kichanie, a także świszczący i krótki oddech. W bardziej ekstremalnych przypadkach mogą pojawić się też zawroty głowy i omdlenia, czyli problemy wynikające z zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.
W przypadku bardzo poważnych zaburzeń alergicznych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi poważne zagrożenie nie tylko w przypadku dzieci, ale każdego alergika.
Jaka dieta w przypadku alergii pokarmowej u dziecka?
Bardzo ważne jest przede wszystkim to, by postawić właściwą diagnozę, która pozwoli na zweryfikowanie przyczyn pojawienia się alergii i tego, co jest źródłem alergenów. Gdy wiadome jest, co powoduje reakcje alergiczne u dziecka, należy przede wszystkim zadbać o to, by unikać określonych produktów czy składników w nich się znajdujących. Niestety ale nie ma obecnie na rynku leku na alergię pokarmową. Zadaniem rodziców jest więc pilnowaniu tego, co podaje się dziecku, a także czytanie etykiet na produktach, gdzie najczęściej szczegółowo wypisane są wszystkie składniki.
Jak leczyć alergię pokarmową u dziecka?
Leku na alergię pokarmową nie ma, ale zadaniem rodziców jest by swoje pierwsze kroki skierowali do pediatry, który w razie podejrzenia odeśle ich do alergologa. Tam przeprowadzi się dokładne badania, mające na celu wykrycie, na co konkretnie uczulone jest dziecko. Następnie trzeba unikać określonych składników i produktów, a lekarz może dodatkowo przepisać jeszcze leki przeciwhistaminowe. Nie leczą one alergii, ale niwelują niektóre objawy i łagodzą je, dzięki czemu dziecko znacznie lepiej je znosi. Dobór leków będzie jednak zależał przede wszystkim od tego, z jakimi konkretnie objawami alergicznymi mamy do czynienia.