Dziewczyna w ciąży

Wielu kobietom zależy na tym, aby w ciąży pozostać aktywną. Często jest to możliwe, o ile wszystko przebiega prawidłowo, a lekarz nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Warto jednak zachować szczególną ostrożność i wsłuchiwać się w swoje ciało. Jakie ćwiczenia są bezpieczne podczas ciąży, a z jakich lepiej zrezygnować na 9 miesięcy?

Joga w ciąży – czy bezpieczna?

Różne są rodzaje jogi. Te mniej obciążające organizm mogą być praktykowane także podczas ciąży. Szkoły jogi organizują nawet specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Podczas takich spotkań, instruktor czuwa nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń i dopasowuje je do możliwości ciężarnej. Nie można jednak zapominać o tym, że wszelkie aktywności powinny być wcześniej przedyskutowane z lekarzem. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a ciąża nie jest zagrożona, nie występują dodatkowe choroby, wtedy przeważnie ćwiczeń się nie wyklucza. Mają one wiele zalet, pomagają w utrzymaniu kondycji, wzmacniają układ oddechowy i krwionośny. Joga w ciąży pozwala zadbać o ciało i duszę (smyk24.pl), dodaje energii, minimalizuje stres, a to bardzo ważne podczas tego wyjątkowego stanu.

Jakie ćwiczenia są dozwolone w ciąży?

Oprócz jogi ciężarnym zaleca się pływanie, gimnastykę oraz pilates. Wszystkie te aktywności powinny być jednak dopasowane do kobiet w ciąży. Z ćwiczeń zaleca się marsz, krążenie nogami, a nawet taniec. Można także jeździć na rowerze stacjonarnym, wykonywać aerobik dla ciężarnych, warto też stosować ćwiczenia oddechowe, ich efekty doceni się podczas porodu. Nie można też rezygnować ze spacerów, nie tylko pozwolą zachować kondycję, ale też dotlenią organizm.

Jakich ćwiczeń nie należy wykonywać w ciąży?

Wiele jest aktywności, z których lepiej zrezygnować na czas ciąży. Są to przede wszystkim ćwiczenia z gwałtownymi ruchami, podskokami, angażujące mięśnie brzucha. Nie można też wykonywać ćwiczeń w pozycji na plecach i na brzuchu. Odradza się jazdę na rolkach, nartach, łyżwach. Ciężarne nie powinny też nurkować, wspinać się, jeździć konno, wykonywać głębokich przysiadów.

Kiedy aktywność w ciąży jest wykluczona?

Istnieje wiele przeciwwskazań, które wykluczają podejmowanie aktywności w czasie ciąży. Wszystko należy oczywiście skonsultować indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Kto nie powinien trenować w ciąży? Przede wszystkim kobiety, u których pojawiają się krwawienia. W takiej sytuacji lepiej nie dopuścić do zwiększenia ryzyka związanego z poronieniem. Wstrzymać się od ćwiczeń muszą także osoby mające cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność cieśniowo-szyjkową, ciążę wielopłodową, odmiedniczkowe zapalenie nerek. Aktywność nie jest wskazana również przy występujących infekcjach, przeziębieniach, chorobach układu oddechowego i krwionośnego. Unikać ćwiczeń muszą także kobiety, u których wcześniej poród odbył się przed planowanym terminem lub gdy występuje u nich łożysko przodujące czy zatrucie ciążowe.

1 komentarz

  1. Cynamon 5 kwietnia, 2022 at 11:01 Odpowiedz

    W ciąży najlepsza jest joga. Jeśli samopoczucie pozwala, to można i aerobik. A jak nie ma już sił, to po prostu spacer i taniec do ulubionych hitów.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *