Co zrobić gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?
Kiedy wchodzimy w dorosłe życie powoli zacierają się nam wszystkie wspomnienia ze szkolnej ławy. Pamięć często płata figle, zazwyczaj wracamy do tych samych, śmiesznych historii. Czasem zapominamy, że szkoła była zmorą naszego życia i tak samo nasze dzieci muszą, niejednokrotnie, zmagać się z jej brutalną rzeczywistością. Jak pomóc dziecku w szkolnych problemach i co zrobić kiedy nie chce chodzić do szkoły?
- Co może być powodem niechęci dziecka do szkoły?
- Czym jest fobia szkolna?
- Jak pomóc dziecku w szkolnych kłopotach?
Co może być powodem niechęci dziecka do szkoły?
Strach zdecydowanie silniej wpływa na dzieci niż na osoby dorosłe, ponieważ dopiero uczą się zachowań społecznych, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Dla niektórych dzieci codzienne wizyty w szkolnych murach wiążą się z silnym stresem. Lęk może mieć różne podłoże. Najczęściej są to problemy z nauką, często dziecko nie potrafi zrozumieć dużej ilości, szybko przekazywanej, treści. Słabe stopnie, kolejne jedynki z nielubianego przedmiotu powodują narastającą niechęć do zasiadania w szkolnej ławce. Dziecko czuje się wtedy bezradne, czasem mniej wartościowe niż pozostali koledzy z klasy.
Dużą rolę, w pozytywnym nastawieniu do szkoły, odgrywają relacje z rówieśnikami. Każdy z nas chce czuć się częścią grupy, poczucie przynależności jest silnie wpisane w ludzką psychikę. Dla wrażliwego dziecka traumatycznym przeżyciem jest kontakt z agresywnymi, złośliwymi zachowaniami kolegów. Wyśmiewane przez resztę klasy czuje się gorsze i odrzucone, traci poczucie własnej wartości.
Nie bez znaczenia jest też stosunek nauczyciela do podopiecznych. Wszyscy pamiętamy jak wielkim strachem napawała nas lekcja z surowym, wymagającym nauczycielem, który komunikował się z klasą podniesionym tonem głosu.
Czym jest fobia szkolna?
Wszystkie dzieci przechodzą czasem gorszy, szkolny czas, wtedy różnymi sposobami próbują uniknąć pójścia do szkoły. Kiedy jednak strach jest tak silny i dziecko nie potrafi go opanować, a lęk połączony jest z objawami wegetatywnymi jak drżenie, pocenie się, przyspieszone tętno, suchość w ustach mamy do czynienia z fobią szkolną. To objaw zaburzenia nerwicowego, podłożem choroby jest szkoła i wszystko co dziecku się z nią kojarzy.
Najczęściej to nie tylko problemy z nauką i rówieśnikami są jedyną przyczyną fobii. Nerwica, na takim tle, związana jest zazwyczaj z trudną sytuacją rodzinną dziecka, konfliktami i brakiem wsparcia ze strony rodziców. Powodem mogą być ich nadmierne oczekiwania wobec dziecka, czasem ogromne ambicje i perfekcjonizm samego ucznia.
Jak pomóc dziecku w szkolnych kłopotach?
O ile fobia jest stanem chorobowym i wymaga profesjonalnego leczenia psychologicznego, czasem farmakologicznego to „zwykły” strach możemy pomóc dziecku pokonać. Po pierwsze należy je bacznie obserwować i nie wolno bagatelizować jego problemów. Uważna, spokojna rozmowa jest kluczem do dalszego rozwiązywania problemu. Warto zadawać pytania dyskretnie, nie zasypywać nimi dziecka, zbyt natarczywa postawa może przynieść odwrotny skutek.
Nie wolno straszyć dziecka szkołą, ponieważ będzie ją traktowało jako karę i przykry przymus. Krytyka, ocenianie, wygłaszanie rozległych kazań tylko wzmoże niechęć dziecka do obowiązku nauki. Budujmy w dziecku przyjemne skojarzenia ze szkołą, nie wypowiadajmy w domu negatywnych opinii na temat systemu edukacji, nauczycieli, w ten sposób okazujemy swoją frustrację i pogłębiamy problem. Warto też rozmawiać z nauczycielami, odwiedzać szkolne mury tak, aby osobiście spotkać osoby i zobaczyć świat, w którym nasze dziecko spędza większą część dnia.
Jak dziecko nie chce chodzić do szkoły to warto też udać się z tym do psychologa, u mojego kuzyna zdiagnozowano fobię szkolną. Warto to zbadać, czasem wystarczy zmiana środowiska, by wsyzstko wróciło do normy.