Kupka u dziecka – o czym świadczy kolor kupki u dziecka?
Tematy rozmów młodych mam często krążą wokół dziecięcej kupki. Zawartość pieluszki to, dla postronnych osób, zagadnienie niezbyt kuszące i może nieco obrzydliwe. Dla rodziców jest jednak niezwykle istotne, ponieważ świadczy o zdrowiu i samopoczuciu maleństwa. Jak powinna wyglądać kupka u dziecka?
Czym jest smółka?
Smółka jest pierwszym stolcem nowo narodzonego dziecka. Gromadzi się w jelitach już od czwartego lub piątego miesiąca życia płodowego. W jej skład wchodzą, połykane przez maluszka, wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek skóry, enzymy trawienne. Smółka występuje pod postacią ciemnej, czasem czarnej, lepkiej i gęstej papki, jej waga waha się pomiędzy 5g do 10g.
Noworodek powinien wydalić swoją pierwszą kupkę w czasie, maksymalnie, pierwszych dwóch dób swojego życia, co znacznie wpływa na spadek masy jego ciała. Brak pojawienia się stolca, w tym czasie, może świadczyć o chorobie okrężnicy lub zatkaniu światła jelita. Zdarza się, że smółka zostanie wydalona jeszcze przed porodem, najczęściej dotyczy to ciąż przenoszonych. Wewnątrzmaciczne oddanie smółki sprawia, że wody płodowe nabierają zielonej barwy, może być to przyczyną niewydolności oddechowej niemowlęcia.
Jaka kupka u dziecka karmionego piersią?
Rozpoczęcie karmienia maluszka piersią powoduje pojawienie się tzw. stolca przejściowego. Czasem świeżo upieczeni rodzice są przerażeni ilością wypróżnień, jednak pokarm naturalny sprzyja konieczności wymiany pampersa nawet kilkanaście razy w ciągu jednej doby. Dzięki zawartości siary, w mleku matki, taka kupka jest najczęściej rzadkiej konsystencji. Nie należy też panikować kiedy przyjmuje różnorodne zabarwienie, nie powinien budzić zdziwienia kolor od żółtego, przez żółto-zielone, po zielono-brunatne.
Z czasem ilość wypróżnień się stabilizuje, około 3 miesiąca życia dzidziuś robi kupę około trzech, czterech razy dziennie, zazwyczaj stolec ma musztardowe zabarwienie i kremową konsystencję. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się rzadziej, około dwóch raz na dobę. Konsystencja kupki jest zwarta, a prawidłowy kolor oscyluje pomiędzy żółtym a brązowym.
O czym świadczy kolor kupki u dziecka?
Tak jak w przypadku nas, dorosłych, na zabarwienie stolca u dziecka może wpływać rodzaj i kolor spożywanych pokarmów. Nie należy więc wpadać w panikę kiedy po buraczkach maluch zrobi czerwoną kupę, a po marchewkowym soku będzie pomarańczowa. Czarny stolec może wystąpić po spożyciu jagód lub przyjmowaniu suplementu diety w postaci żelaza.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zauważymy krew w kupie należy udać się z dzieckiem do lekarza. Ślady ciemnej krwi mogą świadczyć o chorobach układu pokarmowego jak zapalenie jelit czy wrzodach żołądka. Kiedy w pieluszce pojawia się stolec o białawym zabarwieniu trzeba koniecznie, pilnie skontaktować się z lekarzem pediatrą, ponieważ taki kolor może świadczyć o problemach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Zielonkawy kolor kupki najczęściej występuje podczas terapii antybiotykami, towarzyszy też stanom zapalnym w organizmie, infekcjom wirusowym i bakteryjnym.