NoworodekZdrowie

Jak radzić sobie z odparzeniami u niemowląt?

Niemowlak leży

Pieluszkowe zapalenie skóry, powszechnie znane jako odparzenie jest wynikiem kontaktu moczu i kału dziecka z jego skórą. Wielu rodziców zmaga się z tym problemem, chcąc ulżyć swojemu maleństwu. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością, a przede wszystkim, jak do niej nie dopuścić? Mamy dla was kilka rad.

Kiedy zwykle powstają odparzenia?

Jeśli twoja pociecha boryka się z tym problemem, to wcale nie musi oznaczać, że ją zaniedbujesz i nie dbasz o jej higienę. Wystarczy, że maluch spędzi parę godzin w zabrudzonej pieluszce, na przykład w nocy i doprowadzi to do zapalenia jego skóry. Jest to normalne, ale trzeba wiedzieć jak sobie z tym poradzić. Aby w ogóle nie dopuścić do takiej sytuacji należy często i regularnie zmieniać mu pieluszkę, myjąc przy tym dokładnie jego pupę.

Warto też stosować maść zapobiegającą odparzeniom, która będzie chronić skórę przed wilgocią. Nie ubieraj dziecka w ciasne ubranka i pozwól mu co jakiś czas poleżeć nago, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza.

Jak walczyć z odparzeniami?

Jeśli omawiany problem stał się waszym udziałem, to musicie jeszcze bardziej przyłożyć się do pielęgnacji skóry maluszka. Jeśli chodzi o jej oczyszczanie, to warto spróbować przemywać pupę niemowlęcia wacikiem nasączonym wywarem z rumianku, który łagodzi podrażnienia (pod warunkiem, że nie jest uczulone na rumianek). Tak oczyszczoną skórę należy osuszyć, na przykład delikatnie przykładając do niej papierowy ręcznik.

Nie zakładajcie od razu pampersa ani pieluchy, niech brzdąc poleży sobie trochę nago, a jego skóra odetchnie. Po jakimś czasie możecie posmarować pupę specjalnym kremem ochronnym, koniecznie omijając śluzówki. Zakładając pampersy, pamiętajcie by nie były zbyt ciasno zapięte, odrobina luzu pozwoli na przepływ powietrza.

Kiedy dziecko jest szczególnie narażone na odparzenia?

Są takie momenty w życiu dziecka, kiedy jest ono szczególnie narażone na rożnego typu infekcje, także skórne. Należy wtedy zwracać szczególną uwagę na jego higienę i lepiej dmuchać na zimne, niż później walczyć z chorobami. Na pewno zwiększonej atencji wymagają dzieci urodzone przedwcześnie, ich skóra jest wtedy wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia.

Także okres ząbkowania bywa czasem, w którym pojawiają się zaskakujące dolegliwości. Do niektórych sytuacji można się wcześniej przygotować, np. gdy rozszerzamy dietę malca, to możemy się spodziewać, że wystąpi chociażby biegunka. Także po szczepieniach oraz w czasie choroby skóra dziecka wymaga dokładniejszej pielęgnacji.

Odparzenia u niemowląt to niezwykle powszechne zjawisko, występują częściej niż katar. Nie jest zatem powodem do paniki i dopóki nasz maluch korzysta z pieluch lub pampersów, możemy się go spodziewać. Nawet niewielkie zaczerwienienie skóry może się przerodzić w pieluszkowe zapalenie skóry, więc nie bagatelizujcie pierwszych oznak. Odparzenia powodują znaczny dyskomfort i nic dziwnego, że maluch jest przez nie bardziej marudny i płaczliwy. Aby oszczędzić cierpień dziecku, a sobie zapewnić spokój, dbajcie o higienę skóry waszych dzieci.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *