Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Jak urodzić dziecko?
To pytanie zadaje sobie każda kobieta w ciąży. Opinie na ten temat są różne, przyszłe mamy często szukają odpowiedzi u kobiet, które urodziły już dziecko. Podjęcie decyzji nie jest łatwe, zwłaszcza, że obecnie wykonanie cesarskiego cięcia jest możliwe nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także na życzenie. Jak zatem urodzić dziecko?
Zalety porodu naturalnego
Zacznijmy od tego, że okres rekonwalescencji po naturalnym porodzie jest krótszy niż po cesarskim cięciu. Nawet jeśli dochodzi do pęknięcia lub nacięcia krocza, to rany te goją się znacznie szybciej niż blizna na brzuchu. Od początku do końca tego wydarzenia jesteśmy świadome i aktywnie uczestniczymy w akcie narodzin naszego dziecka. Ponadto może towarzyszyć nam ojciec dziecka, lub inna bliska osoba, która zapewni nam potrzebne wsparcie psychiczne. Od razu mamy możliwość nakarmienia maleństwa, jeśli tylko czujemy się na to gotowe. Poród naturalny, który przebiega bez powikłań pozwala na szybsze ponowne zajście w ciążę.
Wady porodu naturalnego
Na pewno do wad porodu siłami natury należy zaliczyć czas jego trwania, może on wynosić nawet do kilku godzin. Wiąże się z tym ogromny wysiłek fizyczny i ból, który jednak można zmniejszyć za pomocą znieczulenia. Poród naturalny może również wiązać się z ryzykiem uszkodzenia tkanek pochwy i krocza, co z kolei może wpływać w przyszłości na zmniejszenie aktywności seksualnej spowodowanej bólem krocza lub luzem w pochwie. Poza tym na poród naturalny trzeba się przygotować dużo wcześniej, gdyż nie ma możliwości wyznaczenia pewnej daty, kiedy powinien on nastąpić.
Zalety cesarskiego cięcia
Cesarskie cięcie jest zabiegiem, do którego możemy się spokojnie przygotować, gdyż lekarz wyznacza nam konkretną datę jego wykonania. Od początku do końcu kobieta jest pod ścisłą opieką lekarzy, nie trzeba się obawiać, że akcja porodowa zaskoczy nas podczas spaceru czy zakupów w supermarkecie. Ten sposób wydania na świat potomka nie wiąże się z bólem, gdyż odbywa się pod znieczuleniem oraz trwa krótko, od 45 do 60 minut. Kobiety decydujące się na cesarskie cięcie nie muszą obawiać się utraty atrakcyjności i przyjemności wynikającej z aktywności seksualnej.
Wady cesarskiego cięcia
Okres rekonwalescencji poporodowej znacznie się wydłuża, a także nie mamy możliwości nakarmienia dziecka tuż po jego narodzeniu. Odsuwa się również w czasie moment, kiedy możemy zając się naszym maleństwem nawet o 24 godziny. Na brzuchu, a przede wszystkim na macicy powstaje blizna, która zwiększa ryzyko pęknięcia macicy lub wrośnięcia łożyska przy następnej ciąży. Wody płodowe z dróg oddechowych dziecka muszą zostać odessane mechanicznie. Kolejna ciąża może mieć miejsce po upłynięciu przynajmniej roku od cesarskiego cięcia. O tyle, o ile sam poród jest mniej bolesny, to dochodzenie do siebie po nim jest o wiele bardziej uciążliwe i możemy przy tym odczuwać ból.
Podsumowując, obie możliwości niosą za sobą zarówno korzyści jak i obawę przed przykrymi dolegliwościami. Większość lekarzy i położnych zaleca poród naturalny, o ile nie ma dla niego żadnych medycznych przeciwwskazań. Podkreśla się przy tym szansę na wytworzenie niesamowitej więzi między dzieckiem a matką, która przez cały czas pozostaje świadoma i wkłada niesamowity wysiłek w przyjście na świat swojego maleństwa.