Rudowłosa kobieta z dzieckiem

Jak dbać o włosy po ciąży? Jak wzmocnić i pielęgnować włosy po porodzie

W czasie ciąży miałaś piękne, gęste i lśniące włosy, a po porodzie zaczęły wypadać garściami? Szukasz sposobu na to, by je wzmocnić i sprawić by wróciły do stanu przynajmniej sprzed ciąży?Mamy dla ciebie garść pomysłów, jak nie wpaść w panikę i zadbać o włosy po ciąży.

Pielęgnacja włosów w czasie karmienia piersią

  • Dieta
    Zarówno przez cały okres ciąży, jak i po porodzie musimy dbać o swoją dietę. Jest to istotne nie tylko ze względu na nasze maleństwo, ale również na nas same. Podczas gdy w ciąży rozkwitamy, a wszystkie witaminy i suplementy dają widoczne efekty, to potem jest już nieco trudniej. Pamiętaj o tym, by zachować dietę bogatą w składniki odżywcze, nie zapominaj o przyjmowaniu suplementów, jedz owoce, pij świeże soki.
  • Kosmetyki
    Jeśli do tej pory wystarczał zwykły szampon, to nie łudź się, że tak będzie nadal. Twoje włosy potrzebują wsparcie także od zewnątrz, więc koniecznie kup szampon wzmacniający i odżywkę. Możesz też zacząć wcierać w skórę głowy ampułki wzmacniające lub poszukać przepisów na domowe wcierki, które powstrzymają wypadanie włosów.
  • Masaż
    To najprostszy sposób na pobudzenia krążenia skóry głowy, a to z kolei działa stymulująco na porost włosów i wchłanianie się substancji odżywczych z kosmetyków do pielęgnacji. W trakcie mycia włosów poświęć chwilkę na dokładny masaż głowy, a na pewno zobaczysz różnicę. Warto też zaopatrzyć się w specjalny masażer do skóry głowy, który oprócz efektów pielęgnacyjnych sprawi ci bardzo dużą przyjemność i pomoże się zrelaksować.
temat uzupełnia:  Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Pielęgnacja włosów po porodzie, gdy nie karmisz piersią

Tutaj sprawa jest nieco prostsza, gdyż możesz stosować więcej kosmetyków bez obawy, że będzie to miało niekorzystny wpływ na dziecko. Nadal aktualna zostaje zdrowa dieta, której bezwzględnie należy przestrzegać. Dodatkowo, jeśli widzisz znaczne ubytki we włosach, możesz skusić się na mezoterapię. Jest to zabieg wykonywany przez dermatologa, zwykle decydują się na niego kobiety, które nie widzą już innego ratunku przed łysieniem. Nie może wykonać go kosmetyczka, gdyż jest to zabieg inwazyjny, polega na wstrzyknięciu w skórę głowy substancji stymulującej i regenerującej cebulki włosów.

Wiele kobiet zapomina o swoich potrzebach po porodzie, całą swoją uwagę skupiając na dziecku i zaniedbuje swój organizm. Nie bez znaczenie jest także burza hormonalna, która szaleje w tym czasie w naszym organizmie. Podczas gdy w ciąży nasze włosy gęstnieją, to po porodzie jest wręcz odwrotnie, ale nie jest to powód do paniki. Ten „naddatek” włosów, który się pojawił, wypada zgodnie z cyklem wzrostu włosów i jest to naturalna kolej rzeczy.

temat uzupełnia:  Czego nie wolno robić w ciąży? Co jest szkodliwe dla ciężarnych?

Należy jednak być czujnym i odpowiednio szybko zareagować, gdyby sytuacja zaczęła się wymykać spod kontroli. Aby do tego nie dopuścić, przyjmuj suplementy diety i miej w zanadrzu odpowiednio przygotowaną kosmetyczkę, najlepiej już przed porodem. Zwracaj uwagę na to, czy dany kosmetyk jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią, a razie wątpliwości zasięgnij porady lekarza.