Dziecko pisze litery w zeszycie

Czasami nie wystarczy po prostu posłać dziecko do szkoły i czekać na efekty nauki w postaci dobrych ocen. Może się zdarzyć, że Twoja pociecha będzie miała kłopoty z przyswajaniem wiedzy, z koncentracją lub pojawią się inne trudności. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się jak możesz efektywnie pomóc swojemu dziecku w nauce.

Jak znaleźć przyczynę problemów w nauce?

Często zdarza się, że przyczyn trudności w nauce jest bardzo wiele, a problem bardziej złożony. Najpierw należy ustalić czy złe stopnie i niemożność przyswojenia materiału są tak naprawdę winą tylko i wyłącznie ucznia. Realizacja programu dydaktycznego także może mieć tu bardzo duże znaczenie. Warto wykluczyć takie przyczyny problemów z nauką jak niekorzystna atmosfera w szkole, choroba, złe warunki bytowe. Dobrze jest także skonsultować się z psychologiem, by poddać dziecko badaniom psychopedagogicznym. Jeśli i tu nie będzie żadnych przeszkód ze strony psychiki dziecka, można rozpocząć z nim wspólną pracę dla poprawy jakości uczenia się.

Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce?

Pierwszą bardzo ważną kwestią jest komunikacja z dzieckiem. Zapytaj o to jak podobają mu się lekcje, co sądzi o nauczycielach, kolegach i koleżankach z klasy. Może Twoje dziecko ma trudności w nauce z tego powodu, że nie potrafi sobie dobrze zorganizować czasu? Bywa też tak, że uczniowie są stale absorbowani innymi zajęciami (z języka obcego, muzyki, plastyki) i na podstawowe szkolne przedmioty nie starcza mu już czasu i sił.

Kolejnym punktem, na którym warto się skupić jest zorganizowanie dziecku miejsca do nauki. Krzesło i biurko (naturalnie dobrze oświetlone) to tutaj podstawa. Twoja pociecha powinna także mieć swoją szafkę na zeszyty, książki, flamastry, kredki i inne szkolne akcesoria.

Postaraj się także o to, by dziecko uczyło się za pomocą wielu zmysłów. Możesz zakupić specjalną korkową tablicę, gdzie Twoja pociecha będzie sobie przyklejała ważne dla siebie informacje dotyczące nauki. Gdyby nawet bardzo kusiło Cię , by pomóc swojemu dziecku w odrabianiu lekcji, nie rób tego. Bądź za to konsekwentna w chwaleniu. Jeśli jakieś zadanie się uda – pochwal, jeśli jakieś sprawia trudności – zapytaj dlaczego. W pomocy dziecku w nauce chodzi głównie o dawanie wskazówek, a nie wyręczanie. A sama nauka to także dla dziecka trening uważności i samodzielności.

Kilka porad dla rodziców, których dzieci mają problem z nauką

Jak już zostało wspomniane, dziecko ma wokół siebie wiele rozpraszaczy takich jak smartfon, tablet, telewizor. One koniecznie muszą zniknąć z zasięgu wzroku Twojej pociechy. Jeśli dziecko ma bałagan na biurku, skłoń go do zrobienia porządku i uszeregowania zeszytów i książek tak, by łatwo było sięgnąć po te materiały.

Kolejną zasadą jaką warto stosować jest robienie przerw. Dzieci często mają tendencję do siedzenia przy zadaniu domowym lub nauce „ciągiem” – powinnaś uzmysłowić swojej latorośli, że przerwa jest konieczna, by zregenerować umysł i dać mu chwilę odpoczynku.

Zadbaj także, aby Twoja pociecha wysypiała się i dobrze odżywiała. Nie od rzeczy jest również motywowanie dziecka, nagradzanie za postępy w nauce, podpowiadanie technik zapamiętywania (zarówno tych wzrokowych jak i słuchowych).

1 komentarz

  1. matula 11 lutego, 2019 at 15:18 Odpowiedz

    W przypadku dzieci, które dopiero zaczęły naukę w szkole, na pewno trzeba pomagać przy odrabianiu lekcji, doradzać, wspierać i wykazać się dużą dozą cierpliwości, jak coś im nie wychodzi. Początki bywają trudne, później może być już lepiej. Istotne jest jednak to, by nauczyć dzieci samodzielności, a nie wysługiwania się rodzicami.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *