Bardzo dużo mówi się na temat karmienia piersią, wyliczane są zalety takie sposobu żywienia dziecka w pierwszych miesiącach jego życia, można znaleźć wiele porad z tym związanych. A co z kobietami, które z jakiś powodów nie chcą lub nie mogą karmić piersią? Często zostają z tą decyzją same, my jednak postaramy się im nieco pomóc.
- Co to jest laktacja?
- Naturalne metody zahamowania laktacji
- Sztuczne metody zahamowania laktacji
- Dodatkowe sposoby na szybsze zahamowanie laktacji
Co to jest laktacja?
Laktacja to naturalny proces, w którym wydzielane jest mleko przez gruczoły mleczne znajdujące się w piersiach kobiet. Ma to ścisły związek z porodem, gdyż to on w głównej mierze pobudza organizm matki do „produkcji” pokarmu dla jej dziecka. W późniejszym okresie, gdy już karmimy naturalnie, impulsem do powstawania mleka jest ssanie piersi przez dziecko. Co w przypadku, gdy proces ten się zaczął, piersi są wypełnione mlekiem, a my chcemy powoli zakończyć karmienie piersią?
Naturalne metody zahamowania laktacji
Przede wszystkim należy odstawiać dziecko od piersi stopniowo. Zacznij od rozszerzenia diety maluszka i wydłużaj pomału czas pomiędzy jednym karmieniem piersią, a drugim. Poza tym karm je coraz krócej, aż w końcu główną rolę zacznie pełnić inne jedzenie. Im mniej dziecko będzie przystawiane do piersi, tym mniej mleka będą one produkowały. Bardzo dużo zależy też od nastawienia kobiety i tego, czy jest ona pewna podjętej przez siebie decyzji o zakończeniu karmienia naturalnego. Jeśli ma jakieś wątpliwości i robi to wbrew swojemu instynktowi, wtedy jej organizm będzie nadal produkował pokarm i moment ostatecznego zaprzestania karmienia piersią będzie się odwlekał.
Sztuczne metody zahamowania laktacji
Jeśli zupełnie odrzucasz możliwość karmienia dziecka w sposób naturalny i nie masz zamiaru nawet próbować, to koniecznie powiadom o tym położną oraz ginekologa prowadzących poród. Prawdopodobnie będą prosili o wyjaśnienie powodów podjęcia takiej decyzji, gdyż zobowiązani są do promowania karmienia piersią i będą chcieli cię przekonać do zmiany zdania. Jeśli mimo wszystko pozostaniesz przy swoim, wtedy lekarz może zalecić przyjmowanie leków hamujących wydzielanie prolaktyny (hormon odpowiedzialny za produkcję mleka).
Dodatkowe sposoby na szybsze zahamowanie laktacji
Jednym z domowych sposobów jest przykładanie do piersi liści kapusty (ich sok łagodzi stany zapalne) lub wykonywanie delikatnego masażu letnią wodą (najlepiej pod prysznicem). Można też wspomagać się piciem naparów z szałwii lub mięty. Absolutnie nie wolno krępować piersi bandażami czy za ciasną bielizną! Dawniej uważano, że laktacja zostanie zahamowana, jeśli kobieta ograniczy przyjmowanie płynów. Jest to nie prawda, takie działanie może prowadzić do odwodnienia organizmu i innych niepożądanych skutków, zawsze należy dbać o nawadnianie organizmu.
Pamiętaj o tym, że jeśli podejmujesz decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią nagle i wiąże się to z przyjmowaniem przez ciebie leków hamujących laktację, to nie możesz karmić dziecka nawet sporadycznie. Przyjmowanie środków farmakologicznych o takim działaniu wyklucza przydatność do spożycia twojego pokarmu przez dziecko.