Jak znaleźć dobrą nianię? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru opiekunki do dziecka?
W dzisiejszych czasach większość kobiet jest aktywnych zawodowo, mało która decyduje się na rezygnację z pracy i poświęcenie się dla domu. Nic w tym dziwnego, problem zaczyna się w momencie, gdy urlop macierzyński lub wychowawczy dobiega końca i trzeba podjąć decyzję, kto ma zaopiekować się małym dzieckiem? Postaramy się dać wam parę wskazówek, dotyczących tego, jak znaleźć dobrą nianię.
- Jak szukać niani?
- Najważniejsze jest pierwsze wrażenie
- Wieloletnie doświadczenie czy młodość i kreatywność?
- Dyspozycyjność i zakres obowiązków niani
- Dodatkowe kompetencje
Jak szukać niani?
W internecie jest wiele stron, na których można zamieścić ogłoszenie lub też przejrzeć oferty kobiet szukających pracy w tym zawodzie. Często możemy też przeczytać tam ich referencje (jeśli takie posiadają) i poznać ich oczekiwania wobec pracodawcy (np. finansowe). Dobrym sposobem jest stara sprawdzona „poczta pantoflowa”. Popytajcie wśród znajomych, czy nie znają kogoś, kto nadawałby się na nianię, kandydatka z polecenia zaufanych nam osób to prawdziwy skarb.
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie
Ta zasada obowiązuje nie tylko przy poznawaniu nowych osób w pracy, czy znajomych. Rodzice szukający opiekunki dla swojego dziecka powinni zwrócić uwagę na to, co podpowiada im intuicja. Jeśli kandydatka budzi ich zaufanie, szybko potrafią nawiązać z nią kontakt, a maluch nie zachowuje się przy niej nietypowo, to jest to pierwszy dobry znak. Nie bez znaczenia jest również wygląd kandydatki, jeśli potrafi zadbać o siebie, jest ubrana czysto i schludnie, to dużo łatwiej wzbudzi w nas sympatię.
Wieloletnie doświadczenie czy młodość i kreatywność?
Przy wyborze niani koniecznie należy zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Informacje dotyczące poprzednich miejsc pracy (zwłaszcza tego czy opiekowała się już cudzymi dziećmi) oraz ewentualne referencje od innych rodziców znacznie ułatwią ocenę kandydatki. Jeśli szukamy opieki dla półrocznego niemowlęcia, wtedy na wagę złota jest osoba, która ma doświadczenie w zmienianiu pieluch, karmieniu czy uspokajaniu dzieci. W przypadku, gdy nasza pociecha jest starsza, bardziej samodzielna, a przy tym pełna energii i będzie trzeba za nią dużo biegać, dobrze zwrócić uwagę na wiek kandydatki i wybrać osobę młodszą, dla której nie będzie to problem.
Czasem udaje się odnaleźć osobę, która łączy w sobie wszystkie te cechy, jednak nie jest to łatwe.
Dyspozycyjność i zakres obowiązków niani
Aby nie było żadnych niedomówień, najlepiej od razu określić, czego oczekujemy od kandydatki na nianię. Jeśli zależy nam na tym, by opiekowała się ona naszym dzieckiem o różnych porach dnia, czy żeby była dyspozycyjna w weekendy, to najlepiej, jeśli nie posiada ona własnych dzieci wymagających opieki. Jeśli oczekujesz od niani pomocy przy prowadzeniu domu, np. w sprzątaniu, gotowaniu lub prasowaniu, to zaznacz to na samym początku. Starsza osoba może być cudowną opiekunką malucha, stać się niemal równie bliska co babcia, ale nie mieć siły na dodatkowe obowiązki.
Dodatkowe kompetencje
Niektórzy rodzice wymagają od przyszłej niani swoich dzieci ukończenia kursów pierwszej pomocy lub kursów przygotowujących do opieki nad dziećmi. Nie jest to błąd, takie kwalifikacje na pewno sprawią, że będziemy spokojniejsi oddając dziecko pod opiekę obcej osoby. Nie warto jednak być zbyt surowym i wymagającym, w końcu ilu rodziców ma ukończone podobne kursy? Spytajcie też o jej motywację do pracy, czy chodzi tylko o zarobek, czy też lubi pracę z dziećmi i spełnia się w ten sposób?
Ponadto osoba spędzająca dużo czasu z naszym skarbem powinna się poprawnie i kulturalnie wysławiać, w końcu to również z niej malec będzie czerpał wzorce.