Ciąża i PoródMamaZdrowie

Jak leczyć zęby w ciąży? Jakie zabiegi dentystyczne są dopuszczalne w trakcie ciąży?

Gabinet dentystyczny

Będąc w ciąży kobieta powinna o siebie dbać szczególnie, więc wizyty u lekarzy i specjalistów także się do tego zaliczają. Oczywiście poprzez swój stan, niektóre z form badań nie są wskazane, choć czasem wielu lekarzy obawia się przyjmowania ciężarnych kobiet. Co warto wiedzieć o wizytach u stomatologa? Jakie zabiegi można wykonywać, a których nie? Kiedy najlepiej iść do dentysty?

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Wiele kobiet obawia się iść do dentysty będąc w ciąży, stwierdzając, że lekarz może ich z powodu ich stanu nie przyjąć. Owszem, stomatolodzy obawiają się przyjmowania przyszłych matek, ale wszystko będzie zależało od powodu wizyty. Najlepiej byłoby swoim stanem uzębienia zająć się przed planowaną ciążą i wtedy też zadbać o wyleczenie wszystkich chorób jamy ustnej, ponieważ w trakcie ciąży nasze możliwości będą znacznie bardziej ograniczone i wielu zabiegów po prostu nie będzie można przeprowadzić. Mimo wszystko same wizyty u dentysty w trakcie ciąży są jak najbardziej wskazane, a jeżeli pojawiają się zakażenia jamy ustnej, zdecydowanie dobrze jest iść je wyleczyć.

Kiedy warto iść do stomatologa będąc w ciąży?

Gdy pojawia się nagły ból zęba, wówczas najlepiej udać się do dentysty jak najszybciej, w innych przypadkach lepiej poczekać do czasu II trymestru ciąży. Właśnie okres od 14 do 26 tygodnia ciąży jest najbezpieczniejszy do przeprowadzania wszelkiego rodzaju badań oraz zabiegów dentystycznych, jeżeli będzie takie wskazanie. Chodzi o to, iż na tym etapie ciąży płód jest już wystarczająco rozwinięty, by nie obawiać się ryzyka przedwczesnego porodu.

Co można leczyć u dentysty w ciąży?

Skoro wiemy kiedy najlepiej udać się do dentysty, warto też dowiedzieć się, z jakimi przypadłościami możemy iść do gabinetu i liczyć, by liczyć na pomoc medyczną. Co więc można leczyć będąc w ciąży? Na pewno możemy udać się do stomatologa z próchnicą, choć rzecz jasna sam zabieg powinien zostać wykonany z wykorzystaniem cementu glassjonomerowego. Co ze znieczuleniem w trakcie leczenia? Jeżeli ubytek jest mały, warto z niego zrezygnować, jednak nieprawdą jest twierdzenie, że będąc w ciąży nie wolno robić znieczulenia miejscowego – można jak najbardziej! Oczywiście nie każda forma znieczulenia jest wskazana, jest kilka środków, które zdecydowanie nie są polecane kobietom w ciąży.

Co z leczeniem kanałowym? Jak najbardziej nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań, jednak zdecydowanie lepiej czekać do drugiego trymestru. Leczenie wcześniejsze wykonywane jest tylko wówczas, gdy sprawa jest naprawdę poważna i nie można go odłożyć na później. Usuwanie zęba czy kamienia nazębnego też jest możliwe tylko po pierwszym trymestrze ciąży (niewskazany jest jedynie scaling ultradźwiękowy).

Kobieta u dentysty

Jakich zabiegów unikać w czasie ciąży?

Jeżeli chodzi o inne formy leczenia, to zdecydowanie niewskazane są wszelkiego rodzaju zabiegi protetyczne i to przez cały okres ciąży. Jest to spowodowane tym, że w trakcie ciąży dziąsła kobiety są rozpulchnione i z większą skłonnością do krwawienia. Czego również się nie zaleca, to wybielania zębów. To zabieg estetyczny, a preparaty służące do wybielania zawierają składniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na płód, co jest tym większym ryzykiem, że nie zostały one w żaden sposób przebadane.

To samo dotyczy się korzystania z lamp naświetlających. Niewskazane jest również robienie RTG zębów i dotyczy to całego okresu ciąży. To czas, kiedy zdecydowanie nie powinno się poddawać działaniu promieniowaniu, ponieważ bardzo silnie będzie to szkoliło dziecku. Dotyczy to szczególnie pierwszego trymestru. Zdarza się, że jednak takie badanie naprawdę jest konieczne, wówczas RTG może zostać wykonane, ale musi się to odbyć z najwyższą ostrożnością. I zastosowaniem środków ochronnych do zasłonięcia brzucha przed promieniowaniem.

Co z lekami przeciwbólowymi?

Gdy odczuwamy dolegliwości bólowe zębów często sięgamy po leki przeciwbólowe. Jak to jednak wygląda w czasie ciąży? Przede wszystkim warto zaznaczyć od razu, że nie ma zakazu ich spożywania, należy jednak wybierać tylko te, które zawierają w sobie paracetamol, jako że będą one najbezpieczniejsze. W I i II trymestrze dozwolony jest także ibuprofen, ketoprofen oraz naproksen, jednak trzeba ich unikać w III trymestrze. Niestety ale w trakcie ciąży trzeba zrezygnować z aspiryny. Trzeba jednak pamiętać, by przed zastosowaniem leków skonsultować się z lekarzem, a także by nie stosować ich w trybie stałym. Jako lek doraźny będzie w porządku, w innym przypadku lepiej porozmawiać ze specjalistą.

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *