Jak rozwijać zdolności artystyczne u dzieci?
Dziecko powinno samo zadecydować na jakie artystyczne zajęcia chce chodzić. Zadaniem rodziców jest tutaj tylko wskazanie możliwości i pomoc w rozwijaniu pasji. Jak zatem wspierać dziecko w artystycznych zainteresowaniach? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się co robić.
- Jak rozwijać zdolności muzyczne u dzieci?
- Jak wspierać talenty plastyczne?
- Co daje dziecku czytanie?
- Kiedy zapisać dziecko na zajęcia artystyczne?
Jak rozwijać zdolności muzyczne u dzieci?
Zwykło się mówić, że „muzyka łagodzi obyczaje” i na pewno coś w tym jest, gdyż pomaga wyrażać emocje, pozbyć się złości i napięć. Z pewnością warto uwrażliwić swoje dziecko na muzykę, dać mu pole do działania. Niech samo zacznie tworzyć dźwięki – na początku to może być tupanie, klaskanie, pstrykanie. Potem przyjdzie czas na nauczenie dziecka gamy muzycznej, a nawet może i czytania nut. Bardzo dobrym sposobem, by pomóc dziecku rozwijać się w kierunku muzycznym jest wspólne śpiewanie, słuchanie piosenek dla dzieci oraz dawanie zabawek interaktywnych. Takie akcesoria pobudzają wiele zmysłów, pozwalają na tworzenie własnej muzyki, co jest niezwykle ważne.
Jak wspierać talenty plastyczne?
Tutaj mamy szerokie pole manewru. Już od wczesnych lat powinno się zapoznawać dziecko z paletą barw, po to, by mogło lepiej wyrażać siebie rysunkiem. Dziecięca ekspresja artystyczna wiele mówi o uczuciach, o stanach takich jak radość, smutek czy rozczarowanie. Dzięki rozwijaniu zdolności plastycznych dziecko będzie umiało w przyszłości lepiej rozumieć i interpretować sztukę oraz otoczenie wokół siebie. Jest wiele zabaw, które pobudzają wyobraźnię i skłaniają do eksperymentowania. Warto postarać się, by zaangażować wszystkie zmysły w tworzenie, a także stymulować motorykę małą.
Co daje dziecku czytanie?
Czytanie to także forma rozwijania zdolności artystycznych u dziecka. Książki są doskonałym źródłem wiedzy o świecie i życiu. Kiedy już dziecko przekona się, że czytanie książeczek to niezwykła frajda, samo będzie upominało się o przeczytanie ulubionej bajki oraz wierszyka. Na samym czytaniu jednak nie kończy się rozwój – warto pokazywać dziecku rysunki i podpowiadać do jakiej historii przypisany jest dany obrazek. Literatura rozwija umiejętność pięknego wysławiania się, a także w przyszłości ułatwia pisanie wypracowań. Poza tym czytając różnymi głosami można pomóc kształtować dziecku nie tylko wyobraźnię, ale i pokazać mu, że są różni ludzie, o odmiennych głosach i charakterach.
Kiedy zapisać dziecko na zajęcia artystyczne?
Najlepiej na artystyczne zajęcia dodatkowe posłać dziecko kiedy będzie już w wieku szkolnym. Wtedy ukształtowane są już zainteresowania, wiadomo w czym pociecha jest najlepsza i co sprawia jej przyjemność. Nie ma sensu także na siłę przymuszać dziecko do zajęć artystycznych. Jeśli na przykład jest ono typowym ścisłowcem i bardziej ciekawią je odkrycia i eksperymenty niż nauka rysunku, śpiewu czy grania na instrumencie, należy to uszanować.
Dziecko samo powinno wiedzieć czy jakaś dziedzina artystyczna na tyle je pociąga, by rozwijać się w tym kierunku. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko coraz częściej śpiewa i chce komponować, zapisz je na zajęcia muzyczne. Podobnie zresztą sprawa wygląda z rysunkiem oraz zdolnościami literackimi.