Ciąża i Poród

Czy zajęcia ze szkoły rodzenia są przydatne w życiu?

kobiety w szkole rodzenia

Niedługo zostaniesz mamą i zastanawiasz się, czy warto zapisać się na zajęcia w szkole rodzenia? Czy rzeczywiście przekazywane tam wiedza i umiejętności znajdą zastosowanie w życiu? A może tak naprawdę wszystkiego można dowiedzieć się z internetu? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Jak szkoła rodzenia przygotowuje do rodzicielstwa?

Kiedy na świat ma przyjść dziecko, jego rodzice zadają sobie wiele pytań i zastanawiają się, jak zmieni się ich rzeczywistość po narodzinach maluszka. Wiele kobiet odczuwa niepokój związany z przebiegiem porodu, karmieniem piersią czy opieką nad noworodkiem w pierwszych dniach jego życia. Zajęcia w szkole rodzenia pozwalają przyszłej mamie lepiej poznać swoje ciało, zrozumieć zachodzące w nim zmiany i bardziej świadomie podejść do roli rodzica.

Chociaż wydaje się, że wiele informacji można znaleźć w internecie, to nieraz zawarta na serwisach albo forach wiedza nie pochodzi z fachowych źródeł. Często też nie wyjaśnia wszystkich nurtujących kobietę w ciąży kwestii. Dlatego warto rozważyć udział w zajęciach szkoły rodzenia nawet w wersji online.

Szkoła rodzenia to cenna wiedza i umiejętności

Warsztaty w szkole rodzenia są prowadzone przez położną, więc dają niepowtarzalną możliwość zaczerpnięcia profesjonalnej wiedzy na temat ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem. Niektóre programy szkół rodzenia obejmują również spotkania ze specjalistą opieki okołoporodowej, psychologiem oraz lekarzami — ginekologiem i neonatologiem.

Dzięki temu możesz się dowiedzieć, jak rozwija się dziecko w poszczególnych miesiącach ciąży, jakie są rodzaje porodu i jak się do niego przygotować. To pozwoli Ci wybrać optymalny dla Ciebie sposób rodzenia, a także uniknąć paniki, gdy nadejdzie właściwy czas. Warsztaty w szkole rodzenia stwarzają okazję do poznania metod łagodzenia bólu porodowego i technik prawidłowego oddychania niezwykle istotnego podczas porodu. Podczas zajęć znajdziesz również odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Będziesz mogła dowiedzieć się, jak radzić sobie z problemami z laktacją, a także jak wygląda połóg i powrót do formy po porodzie.

Na zajęciach w szkole rodzenia zdobędziesz informacje na temat opieki nad noworodkiem — np. pielęgnacji jego skóry, prawidłowych sposobów kąpieli czy też technik łagodzenia kolek. To niezwykle istotna wiedza z punktu widzenia młodego rodzica.

Czego tata może się dowiedzieć w szkole rodzenia?

Bardzo często przyszły tata jest pomijany w przygotowaniach do porodu. Wspólne uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia to zmienia. Zwraca uwagę, jak ważne jest wsparcie partnera nie tylko podczas oczekiwania na dziecko, ale również w pierwszych dniach jego życia. W ten sposób przyszły ojciec może lepiej odnaleźć się w swojej roli.

Ile trwają zajęcia w szkole rodzenia?

Programy szkół rodzenia mogą obejmować cykl nawet kilkunastu warsztatów. Jednak niektóre zajęcia trwają znacznie krócej. W przypadku zajęć trwających kilka tygodni warto zapisać się do szkoły rodzenia w połowie drugiego trymestru, czyli około 20. tygodnia ciąży.

Szkoła rodzenia dostarcza dużo fachowej wiedzy, która pozwala przygotować się do porodu i lepiej odnaleźć się w roli rodzica. Natomiast warsztaty umożliwiają wypracowanie większej świadomości własnego ciała. Zatem zajęcia w szkole rodzenia zdecydowanie można uznać za przydatne w życiu.

3 komentarze

  1. mami 2 lutego, 2023 at 10:54 Odpowiedz

    Ja miałam bardzo fajną szkołę rodzenia, a najciekawsze były zajęcia z psychologiem. Jej rady naprawdę pomogły zarówno podczas porodu, jak i później 🙂

  2. młoda_mama 2 marca, 2023 at 09:11 Odpowiedz

    A ja niestety z moich zajęć w szkole rodzenia nie jestem zadowolona. Mało konkretów, dużo lania wody, a jak pojawił się bobas to okazało się, że w życiu wszystko robi się inaczej niż podczas szkoły rodzenia 😀

dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *